Anne Oja • 7. august 2011 kell 10:23

Aasmäe jätkab sõdimist kirjastuse pankroti vastu

Vaatamata Eesti Entsüklopeediakirjastuse ASi pankrotihaldurile antud lubadusele pankroti väljakuulutamist mitte vaidlustada kaebas kirjastuse viimane juht Hardo Aasmäe pankrotimääruse ringkonnakohtusse.

Aasmäe esitas kaebuse viimasel võimalikul päeval. Aasmäe väitel tuleb Eesti Entsüklopeediakirjastuse pankroti välja kuulutanud kohtumäärus tühistada, kuna tema oli pankroti arutamise ajal haige ning teiseks tahab ta lisaaega n-ö kadunud dokumentide esitamiseks.

Väidetavalt müüs Ülemiste City rendivõla katteks arestitud vara hulgas maha ka kirjastuse majanduslikku seisu näitavad dokumendid, mille hulgas võivad olla ka autoriõiguste lepingud, andmebaasid, väljaandmist ootavad trükised ning muu taoline. Praeguse seisuga käib müügitehingu asjaolude ja müüdud vara asukoha tuvastamiseks kriminaalmenetlus.

"Ma arvan, et sealt (Aasmäe kaebusest - toim) ei tule midagi," ütles pankrotihaldur Tiina Mitt põhjendades, et Aasmäe pole kaebuses kuskil väitnud, et Eesti Entsüklopeediakirjastus on maksevõimeline. Aasmäe pole välja pakkunud ka kompromissettepanekut võlgade tasumiseks.

"Aasmäe ütles jah, et ei vaidlusta, aga ilmselt vajas ta aega, kus (kellelegi - toim) öelda, et entsüklopeediakirjastus ei ole pankrotis," arutles Mitt märkides, et pankrotimääruse edasikaebamine oli Aasmäe seaduslik õigus. "Kõik on läinud nendes raamides, mis võimalik. Pankrotihaldurile pole keegi etetheiteid teinud," oli Mitt samas rahul.

"Millal lüüakse Hardo Aasmäe risti, ja kas see on kuu aega varem või hiljem, pole kõige tähtsam," arvas Mitt. Ta lisas, et Aasmäe tegevus ei ole seganud palgaandmete taastamist ja nende esitamist Eesti Töötukassale, mis võimaldab endistel töötajatel kauaoodatud raha kätte saada.

Ühtlasi käib sama hooga ning takistamatult edasi Eesti Entsüklopeediakirjastuse vara ja kohustuste väljaselgitamine ning kogu raamatupidamise andmete taastamine. Vara ja kohustuste suhtes täit selgust veel ei ole, tunnistas Mitt.

Möödunud aasta lõpus pani Ülemiste City rendipinnal asunud kirjastuse vara üürivõla katteks avalikule enampakkumisele. Eesti Entsüklopeediakirjastuse tervikvara omandas jäätmekäitlusega tegelev OÜ Comperio, mis kuulub Erki Mägile. Mägi ütles kevadel Äripäevale, et asi on tema jaoks lõpetatud, kuna vara on edasi müüdud.

Ehkki Ülemiste Cityt müügiprotsessis esindanud advokaadibüroo andis Hardo Aasmäele võimaluse kirjastuse tervikvara hulka sattunud tähtsad dokumendid ära võtta, Aasmäe seda ei kasutanud. Äripäevale antud intervjuus väitis Aasmäe, et tervikvara müügiga ei kaotanud Eesti Entsüklopeediakirjastus midagi väärtuslikku, kuna omanikku vahetas vaid vana rämps. Kriminaaluurimise alustamist hakkas Aasmäe taotlema alles siis, kui pankrotihaldur temalt kirjastuse vara väärtust ning kulusid tõendavaid dokumente nõudis.

Hetkel kuum