Anne Oja • 27. september 2011 kell 5:38

Swed: kinnisvarafondid otsivad, kuhu raha paigutada 

Kinnisvarafondid pingutavad kõvasti, et leida kohta neile usaldatud raha paigutamiseks, kommenteeris Swedbank buumieelseid mahtusid ületavat põhivarainvesteeringute statistikat.

Mida rääkisid tootmise laiendamisest Nefab Packaging OÜ, AS Matek, AS Kitman, Westaqua-Invest OÜ, ABB AS, Incap Electronics Estonia OÜ ja Eastman Specialities AS, loe tänasest Äripäevast. Artiklit saab lugeda paberlehest tellides lehe SIIT või ostes päevapileti SIIT.

Kommenteerib Swedbanki ettevõtete panganduse tegevdirektor Robert Kitt:

Eesti eristub investorite jaoks selge ja läbipaistva maksusüsteemiga, mis on loonud ettevõtjale hästi sobiva ja efektiivse ärikeskkonna. Eesti riigi madal võlakoormus on meie maksude osas suuresti selle konkurentsieelise toonud. Ma arvan, et kuigi täna ei ole veel maksumäärades seda eelist näha, on tulevik juba kindlam.

Eesti potentsiaalne maksude stabiilsus võrreldes teiste riikidega on ettevõtjate jaoks samuti väga atraktiivne. Siia lisandub veel ka lähedane kultuuritaust, mis asjaajamist oluliselt lihtsustab. Näiteks viimasel ajal võib näha trendi, et Eestisse laienevad Soome ettevõtted. Paljud Soome suurettevõtted on juba kohal – nüüd on tulekul ka keskmise suurusega Soome ettevõtted. Sektoritest võib ära märkida kasvu just tööstusinvesteeringutes.

Vastupidiselt Skandinaavia hästi tuntud elektroonikatööstustele või Ida-Euroopas toimunud investeeringuid hästi iseloomustavate sõiduautode suurtele koosteüksustele ei ole Eesti erisuseks üks suur ja konkreetne majandusharu. Eesti tuntus rajaneb tema läbipaistval ja ettevõtjasõbralikul lähenemisel, soodsal maksukeskkonnal ning majandusagentide endi suurel paindlikkusel ja kiirel tegutsemisel. Ma ei soovi uute välisinvesteeringute jaotust erinevate majandussektorite lõikes ennustada, aga teostuvaid investeeringuid hinnates on siin tegemist väga erinevate valdkondadega.

Pangas finantseerime erinevate ettevõtete ostusid ja investeeringuid põhivarasse. Peamiseks on siin rahapaigutused tootmishoonete, ladude laiendustesse ning suuremat efektiivsust kindlustavatesse seadmetesse ja masinatesse. Oma tegevust Eestisse ületoovate firmade vajadustele viidates on kohased ka tööstusparkide investeerimisprojektid.

Veel täheldame tendentsi, kus kinnisvara haldamisele keskendunud investeerimisfondid teevad märkimisväärseid pingutusi kasutusotstarbe leidmiseks investorite kaasatud rahalistele vahenditele. Pärast ca 20 aastast uut ettevõtlusperioodi on laual ka esimesed projektid, kus on plaanis perekonnasisesed põlvkonnavahelised omandimuutused.

Hetkel kuum