Sirje Rank • 14. oktoober 2011 kell 15:16

OECD: Iirimaa hakkab kriisist üle saama

Rängast majanduslangusest ja panganduskriisist toibuva Iirimaa majanduses ootab lahendamist veel rida raskeid probleeme.

Paranenud konkurentsivõime ja ekspordi toel toibuma hakanud majandusele prognoosib OECD tänavu 1,2% suurust kasvu. OECD viimase majandusprognoosiga võrreldes, mis ilmus mais, on majanduskasvu numbrit nullist kõrgemaks korrigeeritud.

Optimistlikumat prognoosi varjutavad aga tõsised riskid, millest peamine on kartus euroala finantssüsteemi stabiilsuse pärast.

OECD soovitab Iirimaal jätkata ELi ja IMFi abiprogrammis visandatud kursil, mis näeb ette eelarvedefitsiidi vähenemise aastaks 2015 3%-le SKPst. Tänavu prognoosib OECD Iiri defitsiidiks 10% SKPst.

Et seda saavutada, soovitab OECD Iirimaal piirata avaliku sektori kulutusi ja tõsta sektori efektiivsust, samuti soovitatakse maksubaasi laiendamist näiteks kinnisvaramaksude kehtestamise näol.

Eraldi peatükis rõhutab OECD kiirete reformide vajadust, et Iiri pangandussüsteem jalule aidata. Teine eraldi peatükk käsitleb tööpuuduse vähendamist, mis on kriisiga kerkinud 14,2% tasemele.

Hetkel kuum