Tallinna Vee kasumist kadus veerand

Romet Kreek 31. oktoober 2011, 00:00

Tallinna Vee kolmanda kvartali puhaskasum kukkus aastaga 26,7 protsendi võrra, 4,4 miljonile eurole, teatas ettevõte börsile.

LHV ootas 6,4 miljoni euro suurust kasumit ja 12,8 miljoni eurost käivet.

Kasumi vähenemise taga on intressiswapi õiglase väärtuse ümberhindlus. Ettevõte vähendas ujuva intressiga laenu riske sõlmides viis intressiswapi lepingut, iga leping 15 miljonit eurot.

Praegu on nende lepingute ennustatav õiglane väärtus jätkuvalt negatiivne, kogusummas 3,8 miljonit eurot, ning nendega seotud lisakulud 3. kvartalis on 2,3 miljonit eurot.

Erakliendid tarbisid vähem. Ettevõtte käive kasvas 3,7 protsenti, 13 miljoni euroni. Ärikasum kasvas 8,5 protsenti, 7 miljoni euroni.

Müük eraklientidele kahanes 0,9 protsendi võrra, 5,8 miljonile eurole. Müük äriklientidele teeninduspiirkonnas kasvas 8,9 protsendi võrra, 4,7 miljoni euroni. Müük klientidele väljaspool teeninduspiirkonda kasvas 17 protsendi võrra, 0,95 miljoni euroni.

Saadud ülereostustasu oli 0,18 miljonit eurot, kahanedes 13,9 protsenti võrreldes 2010. aasta sama perioodiga. 2011. aasta 3. kvartalis kahanesid eraklientide müügimahud 0,6 protsendi võrra võrreldes 2010. aasta 3. kvartaliga, muutes kuue kuu kokkuvõttes olnud positiivse muutuse -0,1protsendi suuruseks muutuseks pärast üheksat kuud.

Turisitd kasvatasid veetarbimist. Müük juriidilistele klientidele teeninduspiirkonnas on võrreldes 2010. aasta 3. kvartaliga suurenenud, kasvades 9,5 protsendi võrra.

Elimineerides ühekordse mõjuga tarbimise, on müügikogused tõusnud 7,3 protsenti. Müügikogused suurenesid peamiselt paranenud vaba aja sektori ning nendega seotud tööstuse müügi suurenemise tõttu.

Palgakulud kasvasid 2011. aasta kolmandas kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 0,23 miljoni euro ehk 26,5 protsendi võrra koondamistasude ja tulemustasude provisjoni tõttu.

Tallinna Vee puhaskasumi rida mõjutas taas kord kahjum intressiswapi ümberhindlusest summas 2,3 miljonit eurot, kommenteeris Tallinna Vee kolmanda kvartali tulemust LHV vanemanalüütik Kristo Oidermaa.

"Siinkohal tuleb aga rõhutada, et swapi eesmärk on pikaajaliselt ettevõtte laenuintressid fikseerida ning seetõttu ei tuleks lühiajalistele üles- ja allahindlustele liiga palju tähelepanu pöörata," ütles Oidermaa. "Tänu suurenenud finantskuludele vähenes Tallinna Vee kasum aastaga 26,6 protsenti," lisas Oidermaa.

Tallinna Vee kolmanda kvartali finantstulemused olid jätkuvalt tugevad ning vastasid üldjoontes LHV Panga ootustele. Veefirma käive kasvas aastaga 3,7 protsenti ning ületas prognoose 1,4 protsendiga. Samas oli ka kulubaas veidi kõrgem, mistõttu nii brutokasumi kui ka ärikasumi näitajad vastasid prognoosidele. Tallinna Vee ärikasum põhitegevusest kasvas aastaga 5,8 protsenti ning arvestades samal tasemel püsinud veehindu on tegemist väga korraliku tulemusega.

LHV soovitus Tallinna Vee aktsiale on neutraalne ning õiglase väärtuse hinnavahemik on 6-6,7 eurot aktsia kohta.

Analüütikud on tulemusega rahul. Swedbanki Balti aktsiaanalüüsi osakonnajuht Marek Randma kirjutas Tallinna Vee kolmanda kvartali tulemuste kiiranalüüsis, et Tallinna külastanud turistide kasvanud aktiivsus tõstis Tallinna Vee äriklientide genereeritud käivet. Swedbank tõstis Tallinna Vee aktsiasoovituse hoia pealt akumuleeri peale, kuid jättis hinnasihi 7 eurole. Kuna Tallinn sai Euroopa kultuuripealinnaks, on hoogustunud turism, mis kasvatas Tallinna Vee müüki äriklientidele 9 protsenti. Intressiswappide väärtuse allahindlus vähendas kasumit. Ettevõtte 75 miljoni eurosest võlakoormast on 75 miljonit kaetud intressiswappidega.

Käimas on kolm juriidilist vaidlust. Swedbank muutis mudelis veidi kolmanda kvartali tulemuste tagajärjel käibeootuseid ning arvestas ajutise tariifilanguse mõju. Ka saastekulude ootusi langetati järgnevateks aastateks. Swedbank on mudelis arvestanud negatiivseima stsenaariumiga ettevõttele, kuid on võimalus, et lõpuks tuleb Tallinna Veele parem lahendus. Säilitati seitsmeeurone hinnasiht, kuid aktsiasoovitus tõsteti hoia pealt akumuleeriks, kuna aktsia hinna kukkumine on ülereageering.

Tallinna Veest teatati konverentskõnel, et käimas on kolm juriidilist vaidlust konkurentsiametiga. Nende kestvus ja mõju on teadmata. "Ma ei saa kommenteerida spekulatsioone," ütles Tallinna Vee juhatuse esimees Ian Plenderleith vastuseks küsimusele, et kas pikale venivate kohtuvaidluste korral võib United Utilities müüa osaluse Tallinna Vees.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing