Harry Tuul • 2. november 2011 kell 6:31

Sutt: Kreeka pankrot nullib pingutused

Eesti Panga juhiks kandideerinud IMFi vanemnõunik Andres Sutt ei arva, et euroalast lahkumine ja pankrot on lahendus Kreeka probleemidele.

Sutt rääkis, et ükski arenenud riik ei ole suutnud rahva heaolu ja elatustaset tõsta võlgade mittetasumisega, sest võlakoorem on sümptom ja mitte probleem. "Edukad riigid on parandanud varasemad vead ning taastanud majanduse konkurentsivõime.”

Sutt ütles Äripäevale, et referendum on osa demokraatlikust riigikorraldusest. „Ükski valitsus ei saa teostada radikaalseid reforme ilma parlamentaarse enamuse toetuseta,” lisas ta. Sutti hinnangul on Kreeka jõudnud punkti, kus edasiliikumiseks on vaja laiapõhjalisemat toetust ning tugevamat mandaati. „Kas tugevam mandaat saavutatakse läbi uute valimiste, laiapõhjalise koalitsiooni moodustamise või referendumi teel on kreeklaste otsustada,” ütles Sutt.

„Kuid on selge, et kavatsus korraldada referendum on väga riskantne strateegia, mis komplitseerib uue abipaketi kokkuleppimist ning on suurendanud ebakindlust nii Kreeka tuleviku osas kui laiemalt,” selgitas Sutt. „Kui Kreeka abipakett pandaks rahvahääletusele ja tulemus oleks valitsust toetav, siis oleks sellest suur abi reformide jätkamiseks. Negatiivne tulemus tähendaks probleemide eskaleerumist ning rahvusvahelise abi peatumist. Sellisel juhul on mul väga keeruline näha lahendust kuidas Kreeka suudab vältida maksejõuetust.”

Hetkel kuum