Indrek Kald • 10. november 2011 kell 11:36

Ilves: mäng Iirimaaga on mul esimene kord staadionile tulla

Homse Eesti-Iirimaa play-off-kohtumise aukülaliseks on president Toomas Hendrik Ilves, kes kätleb mängu eel meeskondi. Ilvese teatel on see tal esimene kord staadionil jalgpalli vaadata.

"Paljastan nüüd saladuse, mis tegelikult vist ei ole üldse mingi saladus: olen jalgpallivõhik ega mõista seetõttu hästi neid, kellele jalgpall on teinekord suurem kui elu ise," märkis ta. "Loodan osa saada kordumatust õhustikust, kõigest sellest, mida mu jalgpallihulludest sõbrad ja kolleegid väidavad siin olevat," lisas president jalgpalli liidu teatel.

Ilvese sõnul on Eesti koondis ära teeninud igaühe, sealhulgas ka jalgpallikauge riigipea toe ja innustuse. "Minu isiklik hinnang ei sõltu siin sellest, kuidas mäng lõpeb ja kas Eesti jõuab finaalturniirile või mitte. Eks siin peitu ka selle hetkel üldrahvalikuna näiva jalgpallivaimustuse proovikivi. Sul peab jätkuma huvi ka siis, kui läheb kehvasti, tõelisi sõpru tuntakse hädas," rääkis Ilves.

"Siin sport väga palju poliitikast ei erine. Võitjale tahavad kõik õlale patsutada, ent kaotaja jäetakse sageli üksi. Ma loodan, et meie jalgpallurid ei jää edaspidi kunagi üksi või mängima tühjale tribüünile. Alles siis võime rääkida Eestist kui jalgpallikultuuriga riigist," lisas ta.

Ilves viitas jalgpallile laiemas sotsiaalses ja kultuurilises kontekstis. "Isekus ei vii sihile, teistega arvestamine, kõigi "parima mina" ja tugevuste väljatoomine ning võistkonna ühtsus aga küll," selgitas ta.

"Seepärast võib ka jalgpallikoondises näha kogu jõudu ja rikkust, mida meie ühiskond on võimeline ka teistel elualadel pakkuma ja sageli pakubki. Jalgpallurid, nii vene kui eesti rahvusest, on lihtsalt kõige selle ere ja arusaadav näide," ütles Ilves.

Presidendi sõnul pole ta kunagi seadnud vaimu füüsisest tähtsamaks ega seda avalikult rõhutanud. "Mingi hetkeni ei pööranud ma ise kehalisele tegevusele vajalikku tähelepanu. Ühel hetkel sai mulle aga selgeks, et täiesti mõttetu oleks 58aastaselt ära surra," rääkis ta.

"Ütleme nii, et kehakaal ületas liiga palju mõistlikku normi ja see hakkas tervisele, enesetundele ja töövõimele halvasti mõjuma. Võtsin end kätte ja sundisin takka, jälgisin, mida sõin, ning hakkasin end liigutama. Praegu on kehakaal normis, tunnen end väga hästi ja jõuan palju rohkem ära teha kui varem," kinnitas Ilves.

Presidendi ajakava on päris pingeline ning kõigi asjadega toimetulekuks peab Ilvese ütlusel jätkuma vaimuvärskuse kõrval ka puhtfüüsilist vastupidavust. "Ei tasu alahinnata sedagi, et pean Eesti meeste üsnagi madalat keskmist eluiga üheks meie ühiskonna kõige tõsisemaks probleemiks. Aga mul oleks võimatu sel teemal usutavalt sõna võtta, kui näeksin ise välja nagu infarktipalati eksponaat," märkis ta.

"Ja et väga paljud vaatavad ka neid tähtsaid jalgpallimänge kodus tugitoolis, õllepudel näpus, siis ütlen neile – võtke juba homme tunnike ja hakake keha trimmimisega pihta," lisas riigipea.

Hetkel kuum