Anne Oja • 22. november 2011 kell 13:41

Advokaat: riigikohus tegi võlgnike elu kibedaks

Firmajuhi nime ja võlasummat avaldada lubav mullune riigikohtu lahend teeb võlgnike elu kibedaks ning laseb Julianus Inkassol 3000 võlglase andmed avaldada, leiab vandeadvokaat Ants Nõmper.

Äripäev avaldab Postimehes ilmuva Julianus Inkasso võlglaste nimekirja oma veebilehel homme.

Kommenteerib advokaadibüroo Raidla Lejins & Norcorus partner Ants Nõmper.

Ilmselt on Julianus Inkasso OÜ saanud julgust aastatagusest riigikohtu lahendist, mis võlgnike elu kibedaks tegi. Riigikohus selgitas, et reeglina on juriidilisest isikust võlgniku kohta informatsiooni avaldamine koos võlasumma ja juhi nimega lubatav. Seda olukorras, kus (i) võlgnik on tegelikult inkassofirmale võlgu, (ii) võlgnikule on eelnevalt võla tasumise kohustust meelde tuletatud ja (iii) inkassofirmal ei pidanud olema mõistlikku kahtlust juhina nimetatud isiku võimaluses võlgniku majandustegevust mõjutada (kahtlust ei ole, kui isik on Äriregistri andmetel juhatuse liige).

Siiski võib erandina olla selline tegevus lubamatu. Lubamatus konkreetse isiku võla avaldamiseks võib tuleneda andmete avaldamise (i) vormist (nimekiri on ebasündsalt või kohatult illustreeritud ja kujundatud), (ii) eesmärgist (kui tegelik eesmärk on võla kättesaamise asemel võlgniku maine kahjustamine, millest võib anda tunnistust võla väga väike suurus) või (iii) täiendavast informatsioonist (näiteks on inkassofirmale teada, et juhatuse liige on tagasi kutsutud, kuigi äriregistris kannet pole veel tehtud). Kui tagantjärele ilmneb, et väidetav võlgnik ei olnudki võlgu, on tegemist ebaõigete andmete avaldamisega ja need tuleb samas kohas ja samal viisil ümber lükata.

Hetkel kuum