Alyona Stadnik • 22. november 2011 kell 10:01

Tarmo Kriis: aeg on küps makse alandamiseks

Tööandjate keskliidu juhataja Tarmo Kriis rääkis täna Vikerraadios, et kuna valitsuse töötukassa reservraha on topelt ületatud, siis on õige aeg töötuskindlustusmakse määra alandada.

"Ultimaatum on ajakirjanduslik liialdus. Meie oleme oktoobris oma seisukoha kujundanud. Minister väidab, et aeg on varajane. Kuid kuna reserviraha on topelt ületatud, on aeg ülimalt küps, et makse siiski langetada," rääkis Kriis. 

Kriis lisas, et töötukassal ja valitsusel on varemgi olnud erimeelsusi, kuid olukord on olnud erinev ning probleem on jäänud ikka õhku. "Vara on öelda, kas meil on õigus pöörduda kohtu poole. Kui valitsus kehtestab määruse, mis on seadusega vastuolus, siis saab selle vaidlustada," märkis Kriis.

Samuti lisas ta, et tõenäoliselt pöörduvad nad ka õiguskantsleri poole.

Kriis leiab, et eelarve puudujäägi katmiseks on ka teisi lahendusi. "Töötukassa ülesanne ei ole tasakaalustada eelarve puudujääki, vaid kindlustada töötuid," sõnas Kriis.

Kriis soovitas valitsusel teha riigieelarve tasakaalustamiseks realistlikumaid prognoose ja teha eelarve  vastavalt sellele, milline on majandusseis. "Täna on puudujääk igas mõttes, ilustatakse olukorda  ning ei soovitata midagi ette võtta. Tõenäoliselt võetakse juurde lisaeelarve, me teame, et see ei ole hea lahendus," arutles Kriis.

Kriis lisas, et praegu oleks aus tunnistada, et ees võivad olla murelikud ajad. "Aga selleks me ei lähe töötuskassa raha kallale ja ei planeeri seda mujale," lausus Kriis.  

Tänane Postimees kirjutab, et töötukassa nõukogu avaldab valitsusele survet – kui Stenbocki maja ei loobu nõudmisest hakata töötukassa reservraha käsutamise üle otsustama, tuleb töötuskindlustusmakse määra alandada.

Vaidluse muudab teravaks asjaolu, et töötuskindlustusmakse suurus peab paika saama juba 1. detsembriks. Makse suuruse saab aga kinnitada ainult töötukassa nõukogu ettepanekul, ja viimased nõuavad maksemäära langetamist praeguselt 4,2 protsendilt 3 protsendile.

Hetkel kuum