Tarmo Kriis: valitsus peaks muutma riigieelarvet

Alyona Stadnik 24. november 2011, 16:09

Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Tarmo Kriis ütles, et kui valitsus soovitab töötukassal olla konservatiivsem, siis see soovitus peaks käima ka valitsuse enda kohta.

"Meie ei ole nõus sellise lähenemisega, et valitsus võib kulutada, aga töötukassa peab olema konservatiivne," lausus Kriis.

Valitsus on kutsunud  töötukassa nõukogu järgmiseks esmaspäevaks istungile, et arutada, miks ei peaks töötuskindlustusmakse määra langetama.  "Meie oleme seda meelt, et me ei peaks seal kohal käima. Meie otsus on tagasi lükatud ja me kuulame ära, mis põhjustel see tagasi lükati," lausus Kriis.

Peaminister Andrus Ansip rääkis tänasel pressikonverentsil, et töötukassa on liiga optimistlik. „Aga valitsus peab siis kindlasti ütlema, milline on nende prognoos järgmiseks aastaks. Tööandjad oli ju tegelikult need, kes hoiatasid valitsust liigse optimismi eest, kui koostati valitsuse majandusprognoos," märkis Kriis. Ta lisas, et küsimus on selles, et valitsus ei ole oma optimistlikku prognoosi korrigeerinud ja töötukassa ei saa ise niisama prognoosi teha.

"Meie lähtume alati valitsuse majandusprognoosist, mis on riigieelarve aluseks," selgitas Kriis. Tema sõnul ei ole valitsus ilmselt nõus praegu prognoosi ja riigieelarve tulusid muutma. "Valitsus lähtub rahandusministeeriumi prognoosist, mille järgi majandus kasvab 3%, ja ilmselt tahavad nad töötukassale pähe määrida muud prognoosi. Selles mõttes nad kasutavad tendentslikult oma erinevaid prognoose. Ise käituvad optimistliku prognoosi järgi, aga meil soovitavad võtta aluseks must stsenaarium," imestas Kriis.

"Korrektse rahanduspoliitikaga riigis asjad ei käi nii. Valitsussektori organisatsioonid peavad eelarvestamisel lähtuma ühtsetest eeldustest," märkis Kriis.

Kriis rõhutas, et isegi kõige mustema stsenaariumi korral on töötukassal piisavalt varusid. "Meil on kogenenud 5,5 miljardit krooni. Enne kriisi, aastal 2008, oli meil varasid 3 miljardit, mis tähendab seda, et praegu on meil varasid kahekordselt võrreldes eelmise krahhiga. Isegi siis, kui valitsuse riigieelarveprognoos vastu taevast lendab, on töötukassa igal juhul selleks ette valmistunud," nentis Kriis.

 

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:24

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing