Sirje Rank • 25. juuli 2011 kell 13:24

Prantsusmaa AAA-ketis nõrgim lüli

Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy aktiivne osalemine euroala kriisile lahenduste otsimisel on juhtinud tähelepanu kõrvale Prantsusmaa enda võlaprobleemidelt, kirjutab agentuur Reuters.

AAA reitinguga euroala riikide seas on Prantsusmaa seis Austria, Soome, Saksamaa, Luksemburgi ja Hollandiga võrreldes kõige kehvem. Intressimäärade vahe Saksamaaga kasvas viimastel nädalatel juba enam kui kahekordseks.

Aastaks 2012 kasvab Prantsusmaa võlakoorem valitsuse prognoosi järgi 86,9%-le SKPst ning tasakaalus eelarvet pole Prantsusmaal nähtud 1974. aastast saadik. Prantsusmaa on euroala AAA reitinguga riikidest ainus jooksevkonto defitsiidiga riik ning avaliku sektori kulutustelt (tänavu 55,3% SKPst) jääb Prantsusmaa OECD riikide seas alla vaid Taanile.

Hollandi ING panga strateegi Alessandro Giansanti sõnul suhtutakse Prantsusmaasse liiga leebelt – tegemist on ikkagi euroala olulise suurriigiga. Fundamentaalnäitajatelt peaks Prantsusmaa reiting olema pigem samal tasemel selliste riikidega nagu Belgia, millel on AA+ reiting.

Kui aga Prantsusmaa oma tippreitingust ilma jääb, seab see ohtu euroala võlakriisi taltsutamise, kuna kriisihaldusmehhanismi EFSF nurgakiviks on tippreitinguga euroala riigid.

Praegu on kõik suuremad reitinguagentuurid Prantsusmaa reitingu tasemel AAA kinnitanud, kuid agentuur S&P hoiatas läinud kuul, et selle säilitamiseks tuleb riigil oma eelarve järgmise viie aastaga tasakaalu viia. Kui valitsus ei vii läbi täiendavaid reforme, on reiting ohus.

Prantsusmaa ei taha mingil juhul AAA reitingust ilma jääda ning on eesmärgiks seadnud kärpida eelarvedefitsiiti, mis tänavu küünib 5,7%-le SKPst, tuleval aastal 4,6%-le ning aastaks 2013 3%-le SKPst. Samuti tahab president Nicolas Sarkozy eelarvetasakaalu reegli Saksamaa eeskujul konstitutsiooni kirjutada, mille Prantsuse sotsid võivad siiski maha hääletada. Sotsid on võimule tulles lubanud lahti harutada ka praeguse valitsuse läbi surutud pensionireformi, millel reitinguagentuuride sõnul oli oluline osa Prantsusmaa tippreitingu kindlustamisel.

Riigi rahanduse seisust tõotab saada keskne teema tuleval aastal Prantsusmaal toimuvatel presidendivalimistel.

Hetkel kuum