Sirje Rank • 2. mai 2012 kell 13:24

Läti sai tagasi investeerimisjärgu reitingu

Reitinguagentuur S&P andis täna Lätile esimest korda 2009. aastast investeerimisjärgu reitingu, tunnustades valitsuse tegevust riigi rahanduse korrastamisel.

S&P tõstis Läti reitingut ühe pügala võrra tasemele BBB-, mis on madalaim investeerimisjärgu reiting, vahendas agentuur Bloomberg.

Sama reitinguga riigid on näiteks Horvaatia ja Aserbaidžaan. Agentuuride Fitch ja Moody's juures on Lätil investeerimisjärgu reiting.

S&P tunnustas Läti valitsuse kindlat kurssi eelarvedistsipliini hoidmisele ning majanduse paindlikkust.

Läti kärpis eelarvedefitsiiti 2009. aastal 9,8 protsendilt 2011. aastaks 3,5%-le. Läinud aastal kasvas Läti majandus eelkõige ekspordi vedamisel 5,5% pärast ligi 25% suurust langust aastatel 2008-2009.

2011. aasta lõpul sai ümber ka IMFi ja ELi 7,5 miljardi euro suurune abiprogramm Lätile, mille jooksul riik kärpis 2008. aasta lõpust kulusid ja tõstis makse kokku 18% ulatuses SKPst.

Läti 2021. a tagasimaksmisele kuuluva dollarivõlakirja tootlus alanes uudise peale 5,17%-le.

„Läti on täiesti unikaalses olukorras,“ kommenteeris Läti rahandusminister Andris Vilks. „Samal ajal kui majandusaktiivsus ELis väheneb ja suurte riikide reitinguid kärbitakse, tõstetakse meie riigi reitingut.“

„Kui Euroopas midagi väga hullu ei juhtu, peaks reiting veelgi paranema,“ ütles Swedbank Latvia peaökonomist Martins Kazaks.

Läti rahandusministeerium prognoosib tänavu SKP kasvu 2%. Eelarvedefitsiit peaks vähenema 2,5%-le SKPst.

S&P teatas, et Läti reiting võib veelgi tõusta kui erasektori välisvõlg jätkab vähenemist ja inflatsioon püsib vaos, et täita eurole ülemineku tingimused.

Vähemalt kahe aasta perspektiivis S&P siiski Läti liitumist euroalaga ei näe. Inflatsiooniriskid on selleks liiga suured.

Hetkel kuum