Kaisa Gabral • 11. juuni 2012 kell 9:44

Rehe: eksporditurule pääs raskeneb

Teravad pinged Euroopa lõunariikide rahasüsteemides kanduvad üle majandusse, suuriigid võivad asuda rakendama protektsionistlikke meetmeid oma majanduste osas, mis võib tähendada seda, et eksporditurgudele on edaspidi raskem pääseda, märkis Sampo Panga juht Aivar Rehe.

Statistikaameti hinnangul vähenes aprillis kaupade eksport Eestist jooksevhindades 7% ning import Eestisse 4% võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Võrreldes eelmise aasta sama kuuga vähenes eksport juba teist kuud järjest, mis on tingitud eelmise aasta kõrgest võrdlusbaasist.

Sampo Panga tegevjuhi Aivar Rehe hinnangul on majanduses toimunud oodatud korrektsioon. "Eesti majandus on jätkuvalt aktiivne ja seda nii ekspordi- kui ka impordikäivete osas. Viimaste kuude korrektsioon allapoole kuises võrdluses on loogiline ja oodatud trend arvestades Euroopa finants- ja võlakriisi mõju reaalmajandusele ja seda eelkõige Eesti ekspordi sihtriikides Skandinaavias.  Väike ja avatud majandus hingab paljuski just samas rütmis oma suurimate kaubanduspartneritega," kommenteeris Rehe ja lisas, et tänaseks on reaalsus, et suured Euroopa riigid ja nende pangandussüsteemid vajavad finantsabi - riskid majanduses tõusevad ja sellega korrelatsioonis on surve laenuraha hinna kallinemisele. "Teravad pinged Euroopa lõunariikide rahasüsteemides kanduvad üle pingeteks majanduses - majanduskasv muutub negatiivseks, sisetarbimine on nõrk, tööpuudus kasvab, - selle tulemusena võib prognoosida suurriikide soove/katseid kaitsta oma majandust rakendades protektsionistlikke meetmeid.  See aga tähendab, et pääs eksporditurgudele raskeneb," märkis Rehe.

Kuigi Venemaa suunaline eksport kasvas, siis on selle iseloom Rehe arvates siiski ajutine. "Venemaa nn mitte tooraine ja kütuse kandjatest seotud majandus pole toibunud 2008. aasta kriisist ning rubla nõrgeneb. Äri Venemaaga saab teha, kuid riskidest peab aru saama, neid analüüsima ja maandama," täpsustas pangajuht.

"Eksporditurgudel tuleb hoolega jälgida rahade laekumise kvaliteeti. Majandussuhetes partneritega võib prognoosida pingeid, kuid tarnetäpsus ning paindlikkus peavad tagama edu ja stabiilsuse," lisas Rehe.

 

Hetkel kuum