Sirje Rank • 25. juuli 2012 kell 9:55

Pangalitsents ESMile "muudaks mängu"

Austria keskpanga juhi uuesti üles võetud teema, et euroala alalisele päästemehhanismile ESM võiks anda pangalitsentsi, on täna turgudele veidi optimismi süstinud – euro tugevnes ning Hispaania laenukulud tulid rekordkõrgustelt alla.

Eile Viinis antud intervjuus ütles Austria keskpanga juht Ewald Nowotny, et idee toetuseks leiaks mitmeid argumente, ehkki midagi konkreetsemat keskpangas praegu ei arutata.

„ESMist panga tegemine muudaks mängu,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Societe Generale SA stgrateeg Vincent Chaigneau. „Siiani on Euroopa Keskpank selliste ideede vastu olnud. See võib olla võimalik, iseasi, kas mõte piisavalt poliitilist toetust leiaks. See on jätkuvalt väga poliitiline küsimus.

Turgudele tõi see täna kerget optimismi. Hispaania kaheaastase tähtajaga võlakirjade tootlus, mis täna esmakordselt juba 7% taseme ületas ja 7,147%-le kerkis, alanes 6,82%-le. Itaalia sama pikkusega võlakirjade tootlus alanes viie baaspunkti võrra 5,01%-le. Uudis katkestas ka euro viis päeva väldanud langustrendi USA dollari ja Jaapani jeeni suhtes.

„Euro reageerib Nowotny sõnade peale,“ ütles Royal Bank of Scotlandi valuutastrateeg Paul Robson. „See mängib turu kartustel, et ESM ei ole Hispaania ja Itaalia väljaaitamiseks piisavalt suur. Debatt jõuab lõpuks sinnamaani, kus poliitika võimaldaks euro probleemid lahendada.“

ESMile pangalitsentsi andmine tagaks fondile juurdepääsu Euroopa Keskpanga laenudele. Praegusel kujul küündib fondi laenuvõime 500 mld eurole.

Poliitikutest on ideed toetanud näiteks Prantsusmaa president Francois Hollande.

Euroopa keskpanga juht Mario Draghi on kõrvutanud ESMile pangalitsentsi andmist valitsuste rahastamisega keskpangast, mida Euroopa Liidu seadused ei luba. Samas ei kehti piirang avaliku sektori krediidiasutustele nagu Euroopa Investeerimispank. EIB, mille omanikuks on ELi liikmesriigid, sai juurdepääsu keskpanga laenudele 2009. aastal.

Hispaania kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus ületas täna juba 7,7% taseme ning ka lühiajaliste võlakirjade tootlus on üle 7%. Selliste laenukuludega riigid kaua omal jõul toime ei tule.

ESMi jõustumine toppab praegu eelkõige Saksamaa konstitutsioonikohtu otsuse taga, mida on oodata 12. septembril.

Hetkel kuum