Sirje Rank • 26. juuli 2012 kell 12:18

Draghi: keskpank teeb kõik euro kaitseks

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi ütles täna, et poliitikategijad teevad kõik selleks, et eurot kaitsta.

„Sedavõrd, kuivõrd riigivõlakirjade taoline riskipreemia takistab rahapoliitika ülekandekanali toimimist, on see meie mandaadiga vastavuses,“ ütles Draghi täna Londonis peetud kõnes. „Oma mandaadi piires on Euroopa Keskpank valmis tegema kõik, et euro püsima jääks,“ ütles Draghi. „Ja uskuge mind, sellest piisab,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Majanduseksperdid tõlgendasid Draghi sõnu kui vihjet, et Euroopa Keskpank valmistub avalikustama uusi meetmeid kriisi tõrjumiseks, kuna võimalikeks abipakettideks Hispaaniale ja Itaaliale euroala päästemehhanismidest (EFSF/ESM) ei piisa.

Hispaania võlakirjade tootlused on sel nädalal rekordeid löönud. Draghi sõnad tõid kümneaastase tähtajaga Hispaania võlakirja tootluse täna taas alla 7% piiri. Euro tugevnes ja aktsiahinnad tõusid.

„Need sõnad tähendavad kindlasti, et Euroopa Keskpanga Itaalia ja Hispaania võlakirjade tugiostud on uuesti läbirääkimiste laual,“ ütles Daiwa Capital Marketsi majandusanalüüsi osakonna juht Chris Scicluna. „Kuid – nii nagu ka läinud suvel – eeldame me, et Euroopa Keskpanga uued võlakirjaostud saavad olema ajutised ja piiratud mahus, kuni muud poliitikameetmed paika saavad.“

Euroopa Keskpanga tugiostuprogramm on soikus tänavu märtsist alates. Selle asemel on keskpank survestanud valitsusi, et need omalt poolt rohkem pingutaksid eelarvedefitsiitide ja võlakoorma kontrolli alla saamiseks. Valitsused on vahepeal allkirjastanud kokkulepped eelarvekontrolli tõhustamiseks ja pangandusliidu loomiseks.

Draghi ütles täna, et turud alahindavad seni tehtut.

„See oli väga selge ja tugev avaldus, mille eesmärk oli turgudele näidata, et Euroopa Keskpank on valmis oma panuse andma,“ ütles UniCredit Global Researchi euroala peaökonomist Marco Valli.

Eile tõi turgudele leevendust Euroopa Keskpanga nõukogu liikme Ewald Nowotny intervjuu, kus ta ütles, et näeb euroala alalisele päästemehhanismile ESM pangalitsentsi andmiseks toetavaid argumente. See võimaldaks ESMil end Euroopa Keskpanga abil refinantseerida, tugevdades abifondi tulejõudu.

Hetkel kuum