Fookuses inimesed. Kõikide muuseumite programmid, näitused ja õpitoad on alati inspireeritud kindlast teemast. Kuna ürituse tänavuaastane pealkiri on “Öös on inimesi”, leiab kavadest püsinäituste kõrval hulgaliselt öiste inimestega seotud ettevõtmisi.
“Sel aastal kogusime muuseumitöötajatelt jutte – külastajate kummalisi küsimusi, naljakaid juhtumisi ning põnevaid lugusid töötajatest, kummitustest ja ekstravagantsetest eksponaatidest,” teavitas üks Muuseumiöö koordinaatoritest Liisi Taimre. Lugusid saab sirvida Muuseumiöö kodulehel.
Suur publikuhuvi. Muuseumiöö toimub homme hilisõhtul, kuid tegelikult alustati üritusega juba varem. Toimusid nelja linna kõrgkoolide õpilaste performance’id avalikus linnaruumis.
“Mõte on tekitada sünergia mineviku ja tuleviku vahel – muuseumid kui minevikku ja kogetud väärtusi säilitavad organisatsioonid ja noored kunstnikud kui tulevikku vaatavad ja innovaatilisi tõekspidamisi kandvad uue ühiskonna loojad,” selgitas Taimre tudengite ja Muuseumiöö liitmise ideed.
Ühtlasi püstitatakse Tartus Raekoja platsile nelja meetri kõrgune kunstiline taies, mis kujutab Muuseumiöö tänavust logo.
Kui viis aastat tagasi üritusega algust tehti, ei osanud keegi arvata, kui populaarseks see kujuneb ning kuidas võtavad inimesed vastu idee minna muuseumitesse tavapärasest hoopis teistsugusel ajal. Praeguseks on aga Muuseumiöö paljude inimeste kevadises kultuurikalendris kindla koha leidnud.
“On äärmiselt rõõmustav, et igal aastal liitub üha uusi muuseumeid ja mäluasutusi ning seda üle Eesti,” sõnas Taimre. “Alati on väga hea meel, kui mõni väike koht saab endale selle kaudu ühe toreda sündmuse juurde, et kohalik muuseum on otsustanud oma Muuseumiöö programmi kokku panna.”