7. november 2013 kell 21:00

Valitsus vajab võimul püsimiseks hädapätakaid

Isegi riigiteenistujad leiavad, et sageli istuvad riigi äriühingute nõukogudes kesiste võimetega liikmed, avaldas riigikontroll.

Riigikontrolli väitel polnud aasta alguses peaaegu pooltel äriühingutel nõukogu poolt heaks kiidetud strateegiat: üks nendest on Eesti suurim äriühing Eesti Energia. Strateegia puudumine on riigifirma nõukogu tegematajätmine, sest nõukogu ülesanne on nõuda tegevusplaani juhatuselt. Siinjuures ütlesid ametnikud, juhatuse liikmed ja nõukogu esimehed, et peavad nõukogude võimekust äriühingu eesmärkides kaasa rääkida sageli kesiseks.

Läbipaistmatu kord. Nõustun, et nõukogu liikmete hädapätakluse sugereerimine lahendusi ei too. Teisalt on selle olukorra põhjustanud läbipaistmatu nõukogu liikmete määramise kord. Paraku on riigikontrolli kritiseerinud valitsus see, mille liikmed selliseid hädapätakaid ametisse määravad. Suuremate riigifirmade nõukogudesse sätivad liikmeid rahandusminister Jürgen Ligi ja majandusminister Juhan Parts.

Kui erafirmade juhatuse liikmed peavad üha enam oma varaga vastutama, siis riigifirmades on vastutus märksa rohkem hajunud. Mullu lahkus Estonian Airi pankroti äärele ajanud Tero Taskila lennufirmast 100 000eurose lahkumishüvitisega ja ajab nüüd Eestis edukalt juhtide rendiäri. Estonian ­Airi nõukogus istunud ja Taskila ettepanekud heaks kiitnud reformierakondlane Valdo Randpere kandideeris hiljuti linnapeaks. Nõukogu liikmed ametisse pannud ministrid jätkasid valitsemist.

Juba kuus aastat tagasi märkis riigikontroll, et riik pole äriühingute omanikuna kindlaks määranud nõukogu järelevalveülesandeid ja -nõudeid. Need probleemid on lahenduseta siiamaani, sest olukorra muutmiseks puudub poliitiline tahe. Aga miks?

Nõukogu kohad kaubaks. Riigile kuuluvate ettevõtete nõukogu liikme tool on kujunenud kaubaks, mida partei tagatoad kas ise pakuvad või mida erakonda rahaliselt toetav ettevõtja saab endale nõuda.

Ettevõtja Olari Taal sõnas mullu: “Tihti polegi riigiettevõtte nõukogusse kuuluvad ettevõtjad just karbi kõige teravamad pliiatsid. See tähendab, et nende reaalne panus nõukogu liikmena on küsitav. Kuid ega konkreetse inimese asjatundlikkus tagatoapoliitikuid eriti huvitagi.”

Seega oleks võimukoalitsiooni poliitikutel ohtlik midagi muuta, sest niiviisi kaotaksid nad ärieelise – riigifirmade nõukogude kohad, mida jagatakse erakonna suurannetajatele. Valitsusel on võimulpüsimiseks hädapätakaid kangesti tarvis.

Hetkel kuum