Sirje Rank • 24. november 2013 kell 8:31

Merkel süüdistas Putinit Ida-Euroopa survestamises

Reageerides Ukraina ootamatule teatele peatada assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu ettevalmistamine Euroopa Liiduga, ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel, et kavatseb Venemaa presidendi Vladimir Putiniga üles võtta endiste Nõukogude Liidu liikmesriikide survestamise teema.

Venemaa tõlgendab Euroopa püüdu tugevdada poliitilisi ja majandussidemeid oma idapoolsete naabritega liiga tihti Venemaa vastu suunatud sammudena, ütles Merkel oma iganädalases veebipöördumises. "See ei ole nii," jätkas ta.

"Meil tuleb Venemaaga rääkida, et alati ei tekiks olukorda, kus valida tuleb kas üks või teine," vahendas agentuur Bloomberg. Merkel lisas, et võtab teema Putiniga üles esimesel avaneval võimalusel.

Merkeli sõnul peab Euroopa Liit Venemaaga arutama konkureerivate huvide teemat Ida-Euroopas, et "sellisest poliitilisest survest üle saada". Vastuseks küsimusele, kas see pingestab ka Venemaa ja Saksamaa suhteid, vastas Merkel: "See on probleem."

Merkel osaleb tuleval nädalal Vilniuses toimuval tippkohtumisel, kus algselt oli plaan allkirjastada ELi ja Ukraina assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleping. Neljapäeval peatas Ukraina valitsus ootamatult kõnelused, teatades, et majanduslikel põhjustel kavatsetakse tihendada suhteid hoopis Venemaa ja teiste endiste Nõukogude Liidu liikmesriikidega.

Läinud nädalal ärgitas Merkel Ukrainat läbi viima tõsiseid reforme, et läheneda Euroopa Liidule. Samuti kordas ta üleskutset ekspeaminister Julia Tõmošenko vangist vabastada.

"Tõmošenko on üks teema, kuid mitte ainus teema," ütles Merkel nädalavahetuse pöördumises.

Hetkel kuum