Ken Rohelaan • 27. november 2013 kell 11:57

Ukraina kaitseb oma suurärisid

Ukraina valitsuse otsus peatada ettevalmistused Euroopa Liiduga assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu sõlmimiseks on pigem kohalike suurettevõtjate huvides, kes on orienteeritud Venemaa turule, ütles ettevõtja Tõnis Palts.

Tema hinnangul üritavad Vene turule orienteeritud suurettevõtted tõestada, et lepe Euroopa Liiduga toob kahju Ukrainale tervikuna. "Väga lühiajalises kontekstis võib neil olla õigus," lisas ta. Ettevõtja sõnul on Ukraina oluliselt demokraatlikum riik kui Venemaa ja see peaks olema lihtsalt aja küsimus, kui kõnelused pöörduvad rööbastesse tagasi.

Ukrainas ettevõtlust proovinud Palts iseloomustas sealset ärikliimat ELiga võrreldes oluliselt ebakindlamana ja kehva reguleeritusega. "Kuid maailmas on selles kontekstis ka oluliselt hullemaid kohtasid. Maailma mastaabis on Ukraina ärikliima paras keskmine," märkis ta.

Eesti ettevõtjatel soovitas Palts Ukrainasse siseneda ettevaatlikult ja kasvades. "Kui mingit konkreetset asja müüa ja mitte teha suuri investeeringuid, siis on see võimaluste maa," kommenteeris ta.

Paltsi ütluste järgi ei tasu teha väga suuri investeeringuid, mis nõuavad täiendavaid investeeringuid. "See on riskikoht. Aga üksikute kaupade müümisega sisse minna, kus sa riskid väikeste portsude kaupa, siis ma arvan, et neid kaupasid on ikka väga palju," lisas ta. Paltsi hinnangul tasub ettevõtjal Ukrainasse minekut karta, kuna risk on suurem kui Euroopas, aga väiksemaid riske võttes saab seal paljude asjadega tegeleda.

Hetkel kuum