• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kuidas ehitada puhkeruumi?

  Puhkeruum võib olla kujundatud lõõgastavaks kolleegidega vestlemise nurgaks või hoopis vastupidi - püstiseisulaudade või veloergomeetriga aktiivse puhkuse kohaks.

  "Tööruume ja puhkeruume kujundav disainer vajab ettevõtja püstitatud lähteülesannet  -  mis eesmärgi poole ruumiprogrammiga püüeldakse, mida olemasolevast erinevat ja paremat tahetakse saada," selgitas 1991. aastal loodud sisekujunduse, mööblidisaini ja messidisaini valdkondades tegutseva Ruumidisain OÜ disainer Piret Parve.
  Tema sõnul võib ettevõtte juhil olla mõttes üks nö ideaalne kujundus ning sellele lisaks paar, kolm kusagil varem nähtud lahendust, disainer võib aga ettevõtjat aidata selliste lahenduste loomisel, mida seni veel kuskil kasutatud pole. Erinevate kujundusvõtetega saab muuta ruumi meeleolu, teab disainer. "Kujundada puhkeruumi aktiivsetes või tuhmides värvitoonides, kasutades valgustuse heledust või tumedust, helisid või vaikust ning puhkamiseks sobivat sisustust. Et kõik meeled kasvõi hetkeks tõepoolest puhkaks."
  Kui ettevõtte finantsvõimalused on ahtad, soovitab disainer töid teha etapi kaupa. Nii saadakse väheste ressursside kasutamisel ja pikemaajalisel arendamisel parem lõpptulemus.
  Sundasenditest rääkides märkis Piret Parve: "kogenud disainer teab oma väljaõppe põhjal, kuidas selle pahe mõju inimesele minimeerida. Ta teab, milline tool on istumise puhul optimaalselt tervist säästev või edendav, ning ka seda, kes neid valmistab, kust neid hangitakse ja mis need ühes või teises kohas maksavad." Parve sõnul on tihti disaineri ülesanne aidata inimestel näha, et ühte õiget tööasendit või tooli, milles hommikust õhtuni viibida, ei olegi olemas. "Heaoluks on vaja püsivalt muutuvaid, eelmisest teistsuguseid tingimusi," lisas ta.
  Tegemist ei ole puhkamisega, kui bürootöötaja vaatab puhkeruumis ekraani või pabereid samasuguse nurga all või sama disainiga toolist nagu töö ajal, nentis disainer. Hea puhkekeskkond pakub teistsuguseid toole, vaadet kaugusse või sügavusse, või hoopis veloergomeetrit tubaseks jalgrattasõiduks. "Nii saab töötaja puhketunnil tahes tahtmata teistsuguse peahoiu ja kaela- ning nimmeasendi."
  Valgust, selle suunamist, heledust või tumedust, puhkekeskkonnas alahinnata ei tasu, sest tihti sõltub just sellest, kas inimesel üldse tekib võimalus lõõgastumiseks või mitte, rääkis Parve. "Ehkki valguseküllasem ruum tihti suurendab inimese optimismi, tasub mõelda, et nii nagu pimedas pildistamine ei kahjusta fotoaparaati, nii on ka hämaras vaatamine silmadele kahjutu, kuid liigvalgus võib neid pöördumatult kahjustada." Ta lisas: "parem mõõdukas alavalgus kui valgustusliig." Parim valik võib olla ruum, kus valgustust saab vajaduse järgi reguleerida.
  Rimi Foods ASi kontoris on kommunikatsioonijuht Katrin Batsi sõnul praegu kaks väiksemat puhkeruumi, suuruses 12 ja 18 ruutmeetrit. Neile lisaks on majas söökla ja tervisetuba. "Puhkeruum on vajalik, kuna töötaja saab seal korraks aja maha võtta, tassi kohvi või teed juua ning kolleegidega suhelda," selgitas Bats. Lisaks on ruum varustatud mikrolaineahju, külmiku ja nõudepesumasinaga, et ka kaasa võetud toidu tarbijad end mugavalt tunneks.
  Väiksemad puhkeruumid plaanib Rimi juba lähiajal suuremateks ehitada. "Oluline on silmas pidada, et see oleks mugav ja praktiline ning kergesti hooldatav. Väike, ent oluline nüanss ohutuse tagamiseks, on valida libisemiskindel põrandakattematerjal," rääkis Bats. "Lisaks peab üks hea puhkeruum pakkuma võimalust korraks maha istuda ning kolleegiga mõtteid vahetada või päevauudiseid lugeda," rääkis kommunikatsioonijuht ning märkis sarnaselt disaineriga, et valitav värvilahendus peab arvuti taga tööd tegeval inimesel puhkeruumis silmi puhata võimaldama. Kui palju Rimi puhkeruumi renoveerimine maksma läheb, ei saanud Rimil täna veel öelda, kuna projekt on sedavõrd algusjärgus.
  Rimis on ühte puhkeruumi paigutanud televiisori, teise infoekraan, mida kasutatakse kommunikatsioonikanalina. "Rimi kontori puhkenurgas on infoekraan, millel kajastatakse kogu infot, mis võiks olla töötajatele vajalik ja huvipakkuv olla." Näiteks saab sealt teada Rimis esmaabi andmist valdavate kolleegide nimed, kaastöötajate sünnipäevad, erinevaid terviseteenuseid pakkuvate koostööpartnerite kontaktid, Rimi reklaamid ja pildid toimunud ühisüritustest.
  Rimi soovitab puhkeruumi planeerival ettevõttel vältida ruumis valju muusikatausta ning mõelda läbi valguslahendus. "See peaks olema koht lõõgastumiseks ning seda võimaldavat tausta peaks seal ka pakkuma. Samuti on väga oluline mõelda läbi toa valgustus, et see silmi liigselt ei väsitaks," ütles Bats. Ta lisas: "puhkeruumi peamine funktsioon on pakkuda võimalust puhkuseks, seega võiks vältida sinna erinevate töömaterjalide paigutamist. See peaks jääma kohaks, kus töömõtteid vältida."
  Kommentaar:  Mart Siilivask, Swedbanki pressiesindaja
  Swedbanki kõikides majades on igal korrusel väikesed puhkenurgad, lisaks sellele on nii peamajas kui IT majas loovustuba, kus peetakse ka pisut vabamas vormis koosolekuid. Swedbanki IT maja puhkenurgad tekkisid umbes aasta eest. Soovisime tööruume kaasaegsemaks ja hubasemaks muuta. Konkurents IT turul oli tugev ja nägime, et ühe tegevusena saame töökeskkonda parandades oma töötajate motivatsiooni tõsta. Puhkeruumide loomisel oli peamine töötajate endi initsiatiiv. Toimusid mitmed koosolekud, kus arutati, mida ja kuidas teha. Puhkenurki kasutatakse peamiselt sünnipäevade ja muude tähtpäevade tähistamiseks, väiksemaid puhkeruume juhul, kui on soov näiteks kolleegiga tööasju arutada või lõunapausil eraasju ajada, kuna IT majas töötatakse avatud kontoris. Võimalikult hea terviktulemuse saamiseks kasutati puhkeruumi kujundamisel sisekujundaja abi. 
  Autor: Kadrin Karner, Kristi Malmberg
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Eva Truuverk: Eestist võiks saada rohepöörde Silicon Valley
Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
Börs: Dow Jones tõusis kaheksa kuu kiireimas tempos
USA aktsiaturgudel oli neljapäeval korralik tõus ning investorid kasutasid omikronitüve murest tekkinud langust ostmiseks, vahendab Reuters.
USA aktsiaturgudel oli neljapäeval korralik tõus ning investorid kasutasid omikronitüve murest tekkinud langust ostmiseks, vahendab Reuters.
Raadiohommikus: börsi uustulnuk, Elisa uus juht ja abilinnapea
Nädala viimases Äripäeva hommikuprogrammis uurime Elisa Eesti plaanide ja juhivahetuse tagamaade kohta telekomi uuelt tegevjuhilt Andrus Hiiepuult.
Nädala viimases Äripäeva hommikuprogrammis uurime Elisa Eesti plaanide ja juhivahetuse tagamaade kohta telekomi uuelt tegevjuhilt Andrus Hiiepuult.
Aita valida Aasta Ettevõtja 2021
Äripäev valib taas aasta silmapaistvaimat ettevõtjat. Teie ees on nominendid, kes sel aastal tiitlile rebivad.
Äripäev valib taas aasta silmapaistvaimat ettevõtjat. Teie ees on nominendid, kes sel aastal tiitlile rebivad.