Eliisa Matsalu • 12. märts 2014 kell 8:34

Vakra: meie hea töö tekitab mõnedes hirmu

 VEB fondi uurimiskomisjoni esimees Rainer Vakra kinnitab, et komisjoni hea töö on tekitanud mõningates inimestes kas hirmu või aukartust.

6. märtsil alustas riigiprokuratuur VEB fondi asjaolude välja selgitamiseks kriminaalmenetlust. VEB fondi uurimiskomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul näitab see, et kontrollimist vajavaid küsimusi ja kahtlusi on õhus palju.

Järgneb intervjuu Rainer Vakraga:

Mida arvate riigiprokuratuuri otsusest algatada kriminaalmenetlus VEB fondi asjaolude uurimise kohta?Oleme kokku leppinud, et VEB Fondi uurimiskomisjonil ei ole seadusest tulenevalt õigust väga palju menetlusega seotut kommenteerida. Saan öelda vaid, et järelikult oli õhus nii palju küsimusi ja kahtlusi, et prokuratuur otsustas kriminaalmenetluse käigus neid fakte ja andmeid kontrollida. Meie need andmed ju riigiprokuratuurile esitasime ja kokku panime. Edastasime omalt poolt kõik materjalid koos uurimistulemustega, ka need, mis saime Eesti Kohtuekspertiisi Instituudilt, mis olid seotud võltsitud kirjade esitamisega uurimiskomisjonile.Mis puutub uurimiskomisjoni igapäevatöösse, oleme püüdnud olla võimalikult avatud. Kuna aga nüüd on tegu reaalse uurimistoiminguga, siis tõepoolest peame seadusest kinni ega avalikusta mitte midagi, mis võiks uurimistulemusi kahjustada.

Kuidas mõjutab kriminaalmenetluse alustamine komisjoni tööd? Eile oli koos põhiseaduskomisjon ja otsustati konsensuslikult komisjoni tööaega pikendada. Kui esialgse tööversiooni lõppkuupäevaks oli mõeldud 23. september, siis lõpptähtajaks jäi selle aasta 18. juuni. Loomulikult on meie komisjoni hea töö tekitanud mõningates inimestes kas hirmu või aukartust, et äkki muudab komisjoni töö tulevikus ka… No kuidas ma ütlen... Ühesõnaga, komisjoni tööd ei pikendatud septembrini, sest oli inimesi, kes uskusid, et meie hea töö võib mõjutada järgmisel aastal toimuvaid parlamendivalimisi.

Kas ja kuidas võivad teie arvates VEB Fondi uurimiskomisjoni tööd mõjutada lähiajal toimuvad muudatused valitsuses?Siiamaani ei ole mina küll ühtegi signaali saanud, et valitsusemuudatus kuidagi meie tööd mõjutama peaks ja ma loodan, et see nii ka olema ei saa. Mis puudutab Siim Kallast, siis olen ka korduvalt öelnud, et tõe väljaselgitamine oleks minu arvates eelkõige ka tema huvides.Algselt pidi VEB Fondi uurimiskomisjon esitama oma lõpparuande riigikogule ja avalikkusele käesoleva aasta 7. aprilliks.

***

Riigiprokuratuur: uurime võltsitud kirjade esitamise asjaolu"Riigiprokuratuur alustas 6. märtsil VEB fondi nõuete menetlemise ja rahuldamise asjaolude väljaselgitamiseks riigikogu uurimiskomisjoni avalduse alusel kriminaalmenetlust, et välja selgitada, kas Vahur Kraft esitas mullu oktoobris uurimiskomisjonile võltsitud koopiad," teatas riigiprokuratuuri pressiesindaja Kristina Kostina. Ta lisas, et kriminaalmenetluse käigus kontrollitakse ka muude võimalike kuriteokoosseisude esinemist seoses võltsitud dokumentide esitamisega. Kriminaalasja eeluurimise viib läbi keskkriminaalpolitsei.

***

Veebruaris tuvastas riigikogu VEB fondi uurimiskomisjoni tellitud Eesti Kohtuekspertiisi uuring, et Vahur Kraft esitas mullu oktoobris komisjonile võltsitud dokumendi. Valeandmeid sisaldavas dokumendis oli kirjas, et Vene firmal TSL International oli 32 miljoni dollari ulatuses nõudeid Vnešekonombanki (VEB) suhtes.

Hetkel kuum