Kaisa Gabral • 26. märts 2014 kell 13:51

Soomel on vaja lammutada heaoluühiskond

 Ilmselt on Soome heaoluühiskonna kiire lammutamine vajalik, kommenteeris Soome maksude tõstmise plaani Soraineni advokaadibüroo juht ja partner Aku Sorainen.

Soome valitsus jõudis kokkuleppele, et aastani 2018 suurendab riigi võlakoorma kasvu pidurdamiseks tulusid ja kärbib avaliku sektori kulusid kogusummas 2,3 miljardit eurot. Maksutõusude osa on selles tuleval aastal ca 700 miljonit eurot.

"Kahju, et Soomes üldse peab makse tõstma, kuna need on juba niigi väga kõrged. Aga ilmselt on Soome heaoluühiskonna kiire lammutamine vajalik. Enamus maksutõusudest tunduvad edasi kanduvat tarbijatele ja suurendavad inflatsiooni. Samas vaesematele palgasaajatele hüvitatakse see tulumaksu alandamisega ja maksutõusud mõjutavad eelkõige Soome keskklassi," kommenteeris Soome maksude tõstmise plaani Aku Sorainen.

Samas lisas ta, et positiivne on see, et otseselt väga palju ei koormata ettevõtjaid maksutõusudega, mida nad ei saa „edasi panna“ hindadesse, v.a näiteks kapitali- ja pärandimaksu tõus.

"Juba praegu paljud Soome ettevõtjad mõtlevad, kuidas oma ärisid viia rohkem välismaale ja hoida kokku maksude pealt. Kui see trend peaks võimenduma, oleks see Soomele väga ohtlik. Midagi pole parata, Soome on väga keerulises olukorras – ühelt poolt soovitakse tasandada endiselt tulusid, aga teisest küljest hakatakse aru saama, et ilma edukate ja hästi motiveeritud ettevõtjateta kukub riik kokku. Imestan, miks Soome maksusüsteemi lihtsustamine on nii raske ülesanne. Soomel oleks selles vallas endiselt palju Eestilt õppida," märkis Sorainen. 

Hetkel kuum