Kaisa Gabral • 26. märts 2014 kell 10:42

Ehitusettevõtja maksutõusust Soomes: see ei ole mõistlik

Soomes ehitusettevõtjana tegutsev Haakon Nõmme ei pea Soome valitsuse maksutõstmisplaani kuigi mõistlikuks, ta ei usu, et see aitab kasvavat võlakoormust pidurdada.

Soome valitsus jõudis kokkuleppele, et aastani 2018 suurendab riigi võlakoorma kasvu pidurdamiseks tulusid ja kärbib avaliku sektori kulusid kogusummas 2,3 miljardit eurot. Maksutõusude osa on selles tuleval aastal ca 700 miljonit eurot.

„Jah, olen kuulnud Soome valitsuse plaanist tõsta makse, aga täpsetest numbritest pole veel midagi kuulnud. Osasid makse vähendatakse ja automaksu näiteks tõstetakse,“ märkis Soomes ehitusettevõtjana tegutsev Nõmme.

Ettevõtja ei usu, et maksude tõstmine võiks kuidagi vähendada riigi kasvavat võlakoormust. “See ei ole mõistlik, ma ei usu sellesse, et maksude suurendamisega parandatakse riiki ja riigi võlakoormust,“ märkis ta.

Samuti ei mõju see tema hinnangul sealsetele ettevõtjatele kuigi hästi. „No kui makse tõstetakse, siis see mõjub ettevõtjatele ju ikka halvasti,“ lausus Nõmme.

Kui vahepeal kolisid ettevõtjad Soomest Eestisse odavamate maksude pärast, siis tänaseks on see Nõmme sõnul pidurdunud ning isegi Soome plaan makse tõsta ei pane põhjanaabritest ettevõtjaid Eesti soodsamasse maksukeskkonda liikuma. „Ei usu, et nad Eestisse tulevad, Eesti on juba liiga kallis. Pigem minnakse mujale,“ märkis Nõmme.

Tema enda ettevõttele Soome maksutõus väga mõju ei avalda, sest Soomes on puudus kvalifitseeritud tööjõust. „Need, kes on paigas, on paigas. Suvel tuleb hakkab kehtima Soomes veel ka selline kord, et üle 15 000eurostest töödest peab tellija teatama maksuametile. Ja siis võrreldakse tegijate ja tellijate esitatud andmeid. Riik loodab nii võita 300 miljonit eurot,“ rääkis ehitusettevõtja Nõmme.

Hetkel kuum