Poola kutsub looma Euroopa Liidu energialiitu

Sirje Rank 22. aprill 2014, 10:54

Poola peaminister Donald Tusk kutsub ELi liikmesriike energialiitu looma, kuna ülemäärane sõltumine Venemaa energiakandjatest muudab Euroopa Liidu nõrgaks.

Euroopal tuleb Venemaalt gaasi ostmiseks luua üks ühine instants, et Moskva monopoolsele turupositsioonile vastu seista, ja siis järk-järgult turul konkurents taastada. Nii nagu ELi riigid on ühinemas pangandusliitu ning nii nagu ühiselt ostetakse tuumakütust, nii tuleks käituda ka Venemaa gaasi ostmiseks, kirjutab Tusk ajalehes Financial Times avaldatud arvamusartiklis.

Sellega naaseb Euroopa Liit oma juurte juurde - algidee on alati olnud koostöö, et kindlustada regiooni julgeolekut ja kaitsta ühiseid majandushuve.

Tusk pakub välja kuuepunktilise kava. Esiteks tuleb Euroopal luua mehhanism, kus ELi riigid räägiksid energiatarnelepinguid Venemaaga läbi ühiselt. Teiseks on vaja liikmesriikide valmisolekut üksteist aidata, kui tarned mõnele riigile mingil põhjusel katkevad. Kolmandaks peab EL aitama rahastada ühenduste väljaehitust, et ükski riik ei sõltuks vaid ühest tarnijast.

Neljandaks peab EL ka ise oma energiavarud käiku laskma, sealhulgas söe ja kildagaasi varud. Ühtki riiki ei peaks selleks sundima, kuid ei tohiks ka takistada, leiab Tusk. Viiendaks tuleb leida alternatiivseid tarnijaid väljaspool Euroopat, näiteks USAs ja Austraalias. Kuuendaks tuleks ELil oma gaasiturgu ka ida suunas laiendada, et kindlustada mitte ainult ELi, vaid laiemalt kogu Euroopa energiajulgeolek.

Poola oli esimene ELi riik, mis kutsus Euroopa Komisjoni osalema gaasitarnelepingute läbirääkimistele Venemaaga. Viimasel kahel aastal on Poola investeerinud 2 miljardit eurot gaasihoidlate ja terminalide ning ühenduste rajamiseks Saksamaa ja Tšehhiga, panustades ühtlasi alternatiivsete elektritootmisvõimsuste arendamisse.

ELile pani aluse lihtne visioon - terase ja söetööstuse koondamine. Nüüd on aeg sama põhimõtet laiendada energeetikasse. "Nüüd, kus tehnoloogiad seda võimaldavad ja kus vanad väljakutsed seda nõuavad, ei või me seda tegemata jätta," kirjutab Tusk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    22. April 2014, 10:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing