Romet Kreek • 6. mai 2014 kell 6:54

Rubla kukkumine rikub venelaste puhkuseplaane

Vene keskpangal on raskusi rubla kaitsmisega Ukraina vastasseisu järel. Vassili Isajevi jaoks võib keskpanga tegevus olla liiga vähene ja hiline, et päästa tema Itaalias puhkumise plaani, kirjutab Bloomberg.

"Kui saate rublades palka, on teil tänavu raske Euroopa randadel puhata," ütles 37aastane Moskvast pärit müügijuht Isajev. „Läheme Itaalia asemel Bulgaariasse ja üürime korteri veidi kaugemal merest.“

Ka teistel Isajevi-sugustel tavalistel tarbijatel kulub ostukorvi täitmiseks varasemast rohkem rublasid. Mõne kuuga on rubla nõrgenenud ja inflatsioon üha kiireneb.

Tänavu on rubla kukkunud 8% ja on nüüd 24 areneva turu valuuta seas eelviimane, Argentina ees.

Keskpank on püüdnud peatada rubla langust tõstes kahe kuu jooksul kaks korda baasintressimäära kokku kahe protsendipunkti võrra. Rubla nõrgenemine on tõstnud elamiskulusid, kuna importkaubad muutuvad kallimaks.

Rubla langus on mõjutanud ka Moskvast 120 km kaugusel Malojaroslavetsis tegutseva Narine Karapetjani juuksuriäri. Kliendid hoolitsevad enda eest ise kodus, mitte ei kasuta kalleid juuksurisalongidesse imporditud tooteid, mis on tänavu kaks hinnatõusu läbi teinud.

"Kõik läheb kallimaks," ütles 30aastane Karapetjan. "Kõik juuksehooldustooted on kallinenud. Sama lugu on riiete, jalatsite ja toiduga. Ma ei saa oma äri kinni panna. Kui ma oleksin ostnud tooted kalli hinnaga, peaksin müüma kõrgemate hindadega."

Analüütikute prognooside järgi kiirenes aprillis inflatsioon 7,3%-le. See on kiireim alates mullusest maist.

Tarbijate ostujõu vähenemine annab oma panuse Vene majanduse langusele, mis on kannatanud investorite põgenemise tõttu. I kvartalis voolas kapitali välja 50,6 miljardit dollarit, võrreldes kogu möödunud aasta 63 miljardi dollarilise raha pagemisega.

„Majanduses on lood kehvad, palgad ei tõuse, majandus ei kasva ja kuna rubla kaotab väärtust ja inflatsioon kiireneb, vähenevad tarbijate reaalsissetulekud või need kasvavad aeglasemalt,“ ütles UralSibi analüütik Olga Sterina.

Venemaal on hakatud ostma rohkem püsitarbekaupu nagu autosid ja telereid, mis tõi märtsis kaasa jaemüügi 4% tõusu, ütles Sterina.

Prantsuse ehituskaupade müüja Leroy Merlini käive Venemaal on aga viimastel nädalatel kasvanud, kuna kunded loodavad võtta rubladest nii palju väärtust, kui veel võimalik, ütles ettevõtte vene üksuse juht Vincent Gentil.

Vene poeketid kannavad suuremad impordikulud kohe üle väljamüügihindadesse.  Kui vene suuruselt teise supermarketiketi X5 Retail Groupi varustajad hindu tõstsid, oli ka poekett sunnitud tõstma importkaupade hindu kuni 15%, ütles ettevõtte pressiesindaja Vladimir Rusanov.

Malojaroslavetsis reisibürood pidava 46aastase Irina Egorova sõnul on tema ettevõte rubla languse pärast kitsikuses. Reise on broneeritud vähem kui eelmisel aastal.

Nagu teeb kodanik Isajev, valivad paljud Egorova kunded kodulähedasemaid reise, eelistades Hispaaniale kriisist löödud Kreekat või Montenegrot. "Inimesed reisivad vähem," ütles Egorova. "Nad ootavad viimase hetke pakkumisi."

Hetkel kuum