Romet Kreek • 22. mai 2014 kell 9:51

Euro langusele panustajatel võib olla õigus

Suurpangad alates Morgan Stanley’st kuni Bank of Americani on juba ligi aasta prognoosinud euro nõrgenemist USA dollari vastu, kuid see hoopis tõusis kõrgeimale tasemele alates 2011. aastast. Lõpuks on hakanud tähed eurokarudele eredamalt särama.

Karudeks nimetatakse finantsmaailmas langusele panustajaid.

Värsked tõendid sellest, et piirkonna võlakirjade nõudlus on väiksem ühes võimalusega, et Euroopa Keskpank võib juba kahe nädala pärast intressimäära alandada, aitavad eurol vaid langeda, arvavad nad. Ka praegused Euroopa parlamendivalimised võivad tuua kaasa valitsuste kasinusmeetmete erimeelsusi, mis samuti rõhusid ühisraha, vahendab Bloomberg.

„Muutus on hakanud kohale jõudma,“ ütles Morgan Stanley Euroopa valuutastrateegia juht Ian Stannard.

Morgan Stanley prognoosis, et 2015. aasta septembriks kukub euro 1,20 dollarile. Praegu maksab ühisraha 1,3673 dollarit. Bank of America ootab, et euro kukuks 1,2746 dollarile. Bloombergi küsitetud 90 analüütiku euro mediaanootus aasta lõpuks on 1,32 dollarit.

47 Boombergi küsitletud analüütikut ootab Euroopa Keskpangalt baasintressikärbet, mis praegu on 0,25% ja ka hoiuseintressimäära kärbet, mis on praegu 0%. See muudaks EKP esimeseks suureks keskpangaks, kes hakkab keskpangas raha parkivatelt pankadelt selle eest tasu nõudma.

Madalamad intressimäärad vähendavad valuuta atraktiivsust. Varahaldurid on juba hakanud muret väljendama. Maailma suurim rahajuht BlackRock teatas 8. mail, et müüs Portugali võlakirju. Jaapani investorid müüsid märtsis 1,96 triljoni jeeni ehk 14,1 miljardi euro eest europõhiseid pikaajalisi võlakirju.

AMP Capital Investorsi fondijuht Nader Naeimi ütles 20. mail, et nad on juba kahe kuu jooksul suurendanud positsione, mis teenivad nõrgemalt eurolt kasumit.

Tuletistehingute panustajad on võtnud esimest korda kolme kuu jooksul euro langusnägemuse. Suurspekulantidel panustas 13. mail ühisraha langusele 2175 futuurilepingut rohkem, kui selle tõusule. Vaid nädal varem panustas euro tõusule 32 551 lepingut rohkem kui langusele.

Hetkel kuum