Draghilt pankadele uus triljon eurot

Sirje Rank 14. juuli 2014, 11:21

Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi värskeim instrument majanduskasvu ergutamiseks võib kommertspankadele odavalt laenata kuni triljon eurot reaalmajandusse edasi laenamiseks.

Agentuuri Bloomberg küsitletud 45 majanduseksperti on seda meelt, et keskpanga rahasüst aitab eelkõige euroala ääreriikides valitsevale laenupõuale leevendust tuua.

"Huvi peaks suur olema - raha on odav ja pangad ei peaks tundma, et saavad sellest mingi halva märgi külge, kui tasuta lõuna vastu võtavad," ütles Bloombergile Dublinis Merrion Capitali peaökonomist Alan McQuaid. "Kui läheb hästi, ei peaks Draghil järgmist probleemi olema enne 2018. aastat, mil triljon eurot vajab refinantseerimist."

Küsitletud majanduseksperdid ei usu siiski, et pangad keskpanga pakutud võimalust maksimaalselt ära kasutavad. Pigem hinnatakse summa 700 miljardi euro kanti.

Euroopa Keskpanga hinnangul on firmade ja majapidamiste raskused laenu saamisel üks peamisi põhjusi, miks Euroopa majanduskasv nii visalt taastub.

Keskpank teatas uute - seekord tingimuslike - likviidsuslaenude pakkumisest tänavu juunis. See oli osa laiemast paketist, mis hõlmas ka enim jälgitud baasintressimäära kärpe rekordmadalale 0,15%-le ning suure keskpanga jaoks tavatu sammu - negatiivse intressimäära kehtestamise keskpangas hoiustamise püsivõimalusele.

Täna on Mario Draghi esimest korda Euroopa Parlamendi uue koosseisu ees, kus kindlasti tulevad teemaks ka keskpanga sammud Euroopa majanduse ergutamiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. July 2014, 08:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing