Sirje Rank • 18. september 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Euroopa Keskpank avab uuesti rahakraanid

Euroopa Keskpank käivitas tänasest kommertspankadele uue likviidsuslaenude programmi, millega võimaldatakse keskpangast odavat laenu saada.

Täna teatas Euroopa Keskpank, et esimeses raundis saavad pangad 0,15%se intressimääraga neljaks aastaks laenu kokku 82,6 miljardit eurot. Tingimus on, et raha laenatakse edasi reaalmajandusse.

Agentuur Bloomberg vahendas, et analüütikute ootused olid olnud suuremad. Agentuuri küsitletud analüütikud olid pakkunud kogusumma suuruseks vahemiku 100-300 miljardit eurot.

Keskpanga uus likviidsuslaenude programm, mida tähistab ingliskeelne akronüüm TLTRO, on üks osa keskpanga meetmetest euroalal deflatsiooniohu tõrjumiseks. Keskpanga juhi Mario Draghi sõnul võivad need meetmed kokku Euroopa Keskpanga bilansi paisutada kahelt triljonilt eurolt kolme triljoni euroni.

Kui laenumaht jääb väikseks, võib see olla märk, et nõudlust ei ole. Nii võivad turul kasvada ootused, et Euroopa Keskpank peab siiski käiku laskma muud meetmed, sh massiivse võlakirjade tugiostuprogrammi ehk nn kvantitatiivse rahapoliitika lõdvendamise, hindasid Morgan Stanley analüütikud.

Teisalt võivad kommertspangad eelistada oodata, kuni keskpanga läbiviidav pankade varade "inventuur" on ühele poole saanud. Tervisekontroll on ette võetud seoses pangandusliidu esimeses samba - ühtse järelevalvemehhanismi - käivitumisega 1. novembrist.

Euroopa Keskpangal on plaanis 2016. aastani korraldada likviidsuslaenude pakkumiseks kaheksa raundi.

Eurostati värskeil andmeil oli inflatsioon euroalal augustis keskmiselt 0,4%, mis on kaugel optimaalseks hinnatud 2% tasemest.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt