Sirje Rank • 29. märts 2012 kell 7:03

Euroopa Keskpanga triljon ei jõua reaalmajandusse

Euroopa Keskpanga massiivsed rahasüstid pangandussüsteemi ei ole veel jõudnud ettevõtete ja majapidamisteni, küll aga on need aidanud liikmesriikide valitsusi ning meeleolusid turul optimistlikumaks muutnud, näitab Euroopa Keskpanga värske statistika.

Statistika andmeil aeglustus veebruaris ettevõtetele ja majapidamistele laenukasv aasta baasil eelnenud kuuga võrreldes järsult, samal ajal kui laenamine valitsustele kasvas, vahendas Wall Street Journal.

Laenukasv erasektorile aeglustus 0,7%-le pärast 1,1% suurust kasvu jaanuaris, kinnitades keskpanga hoiatust, et likviidsuslaenude jõudmiseks reaalmajandusse võib kuluda mitu kuud. Laenud valitsustele kasvasid veebruaris 6% võrreldes 4,9%ga jaanuaris.

Märgid sellest, et Euroopa Keskpanga raha erasektorisse jõuaks, on seni pettumust valmistanud, kommenteeris IHS Global Insighti ökonomist Howard Archer. Laenupõud omakorda varjutab euroala majanduskasvu väljavaateid.

Euroopa Keskpank on erakorraliste likviidsuslaenudega pankadele laenanud enam kui triljon eurot, mis on laenuturu järsu hangumise ära hoidnud. Euribor, mis näitab pankade valmisolekut üksteisele laenata, on tänu keskpanga rahale alanenud. Kolme kuu euribor oli eile 0,787% võrreldes 1,4%ga läinud aasta detsembri alguses.

Hetkel kuum