Putin õpetab poolakad siidrit jooma

Sirje Rank 21. august 2014, 12:13

Venemaa kehtestatud impordikeeld on suur probleem Poola õunakasvajatele, kes püüavad nüüd saagile leida nii alternatiivseid turge kui ka uut kasutust, ergutades traditsiooniliselt õlut ja viina pruukinud poolakaid rohkem siidrit tarvitama.

Mullu moodustas siider Poolas kogu alkoholimüügist alla 1%, ehkki kogused on 2012. aastast enam kui kolm korda kasvanud, vahendas agentuur Bloomberg. Siidrit joodi mullu kaks miljonit liitrit, õlut aga võrdluseks 3,7 miljardit liitrit ja vodkat 264,3 miljonit liitrit, näitavad International Wine & Spirit Researchi andmed.

Poola veinitootjate nõukogu hinnangul viiekordistub tänavu Poolas siidri tootmine ja ületab 10 miljoni liitri piiri. Vene turu kaotust see siiski ei asenda - tänavu plaaniti Vene turule eksportida kuni 677 000 tonni õunu. Poola õunasaagi suuruseks prognoositakse sel aastal 3,5 miljonit tonni, ühe siidriliitri valmistamiseks on vaja 1,5-2 kilo õunu.

Poola suurim siidritootja on Varssavi börsil noteeritud Ambra SA, mis müüs mullu 800 000 liitrit siidrit. Bank Millennium SA prognoosis juulis firma siidrimüügi kasvu 2014. aastal 4-4,5 miljonile liitrile.

"Hispaania on veinimaa, mitte viinamarjade maa. Poolast saab siidrimaa," ütles Bloombergile Robert Ogor, Ambra juhatuse esimees. Riigis käivitunud "Sööge õunu!" kampaania näitab, et meil on siidrisse investeerimiseks ühiskonna toetus. Embargo on võimalus ja tõuge Poola põllumajanduse arendamiseks, märkis ta.

Nõudlust siidri järele on ergutanud ka Poola valitsuse maksupoliitika, mis on siidrilt makse alandanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. August 2014, 15:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing