Mait Kraun • 22. august 2014 kell 12:50

Maailm vananeb peadpööritava kiirusega

Uuringutefirma Moody’s andmetel on 2020. aastaks maailmas 13 riiki, kus 65aastaste osakaal ületab 20 protsenti.

2030. aastaks on niinimetatud supervanu riike juba 34. Hetkel on 65aastaseid 20 protsenti või enam vaid Saksamaal, Itaalias ja Jaapanis. Eesti ületab piiri uuringu kohaselt 2025. aastaks.

„Demograafiline üleminek on saabunud,“ hoiatas üks Moody’se raporti autoreid Elena Duggar. „Enneolematu vananemise tempo avaldab järgmise kahe kümnendi jooksul märkimisväärset negatiivset mõju majanduskasvule."

Organisatsiooni The Conference Board hinnangul vähendab kiire vananemine järgmise 10 aasta jooksul iga-aastast majanduskasvu lausa ühe protsendi võrra.

Moody’se raporti kohaselt saavad supervanadeks riikideks järgmisel aastal meie põhjanaaber Soome ning aastaid finantsraskustes vaevelnud Kreeka. 2020. aastaks järgnevad neile 8 riiki, kelle hulgas on ka Rootsi ja Prantsusmaa. Kanada, Hispaania ja Suurbritannia ületavad 20 protsendi piiri 2025. aastaks. Neile järgneb 2030. aastal ka USA.

Probleem ei piirdu aga Euroopa ja USAga. Singapur ja Korea on samuti 2030. aastaks supervanad riigid. Ka Hiinas on ühe lapse poliitika tõttu kätte jõudmas ajad, mil rahvastik kiirelt vananema hakkab.

Elanikkonna vananemine tekitab probleeme, sest töötavaid inimesi jääb vähemaks, mis omakorda vähendab majanduskasvu. Vähene töötajaskond aga ei pruugi suuta üleval pidada suurenevat pensionäride hulka.

Raporti autorite sõnul vähendab demograafiline trend ka kodumajapidamiste säästude hulka, mis vähendab omakorda ka investeeringuid.

Hetkel kuum