Lihtne viis raha koguda

Rainer Saad, Mait Kraun 03. juuni 2014, 14:44

Eesti inimesed muretsevad, kui palju ja kas nad üldse tulevikus pensioni saavad. Rahvastik vananeb, riikide võlad suurenevad ja Euroopa näib liikuvat sotsiaalsüsteemi kriisi poole.

Töö ajal vanaduspensioni kogumine on Eestis küll kohustuslik, kuid 2008. aasta kriis ja pidev esmatarbekaupade hinnatõus on muutnud inimesed fondide suhtes skeptilisemaks. Mõistlik oleks otsida alternatiive.

„Jõukuse tsüklitesse“ investeerimine on lihtne, arusaadav ja vähe aega nõudev alternatiiv pensionifondidele. Investeeringud ei nõua igapäevast tähelepanu ja jälgida tuleb vaid teatud näitajaid. Seega sobib ta peaaegu et kõigile, kes on nõus igakuisest sissetulekust väikese protsendi tulevikku investeerima.

Hea ajastamisega pakuvad „jõukuse tsüklid“ väga suurt tootlust. Investeerimisel võrreldakse kahe varaklassi väärtust. Õigel ajal likvideeritakse 1. investeering ja hangitakse 2. investeering ning vastupidi. Selles artiklis on näiteks valitud Dow Jonesi aktsiaindeksi ja kulla suhe. Ehk kui palju kulda tuleb välja käia, et vastu saada üks Dow Jonesi indeksi osak.

Dow Jones on maailma mainekaim aktsiaindeks ja see koosneb 30 USA suurfirma aktsiatest. Nii kuld kui ka Dow Jones on väga likviidsed. Pikaajaliste väärtuste suur kõikumine loob eeldused suuremaks tootluseks, ilma et risk märgatavalt suureneks.

„Jõukuse tsüklitest“ tuleb välja jätta valuuta

Kui me mõõdaksime kulla või Dow Jonesi hinda dollarites, siis mõlema hind on viimaste kümnendite jooksul märgatavalt tõusnud. Selle põhjuseks on inflatsioon, mis peidab varaklasside tsüklilisuse. Isegi kui Dow Jones on võrreldes 2000. aastaga tõusnud, siis on ostujõud ühe osaku kohta tegelikult langenud. Kulla puhul on ostujõud praeguseks aga tunduvalt suurem. Kuna hinnatõus ja raha väärtuse langus ei luba dollarit adekvaatselt väärtuse mõõtmiseks kasutada, tuleb võrrelda varaklasse omavahel. See avaldab vara tegeliku majandusliku väärtuse.

Huvitav hüpoteetiline näide minevikust

Oletame, et keegi investeeris 9. novembril 1903 42,15 dollarit Dow Jonesi indeksisse ning sai selle eest ühe osaku. Vahetades edaspidi 110 aasta jooksul 5 korda õigel ajal varaklassi, oleks tänaseks investori portfell olnud üle 15 miljoni dollari (ca 11 miljonit eurot).

Millal vahetada kuld aktsiate vastu ja vastupidi?

Dow Jonesi ajalooline ja õiglane väärtus on 4 untsi kulda ühe osaku eest. Kuna kõikumine on viimase 100 aasta jooksul intensiivistunud, tuleks juhul, kui kulla ja Dow suhe langeb alla 3 untsi ühe osaku kohta, kuld aktsiaindeksi vastu vahetada. Kui see aga tõuseb üle 20, siis on aeg likvideerida Dow' osakud, soetada saadud raha eest kulda ja oodata järgmist tsükli pöördumist. Need vahetusväärtused on inimeste jaoks, kellel ei ole aega ega tahtmist varaklasside ja majanduse olukorda pingsamalt jälgida. Vaatamata sellele pakub selline strateegia pikema aja jooksul suhteliselt suurt tootlust. Selleks, et turutippe ja -põhjasid täpsemini tabada, on vaja rohkem teadmisi ja indikaatoreid.

Praegune suhe soosib kulda

Pärast kulla korrektsiooni 2011–2013 on Dow Jonesi ja kulla suhe 12,8. See tähendab, et üks aktsiaindeksi osak maksab praegu 12,8 untsi kulda. 1933. aastal oli nende suhe 2, 1981. aastal 1. Kui eeldada, et kahe varaklassi suhe langeb nonde aastate tasemele, on kuld hetkeseisuga parem investeering kui USA suurim aktsiaindeks.

Kulla tsüklit soosivad lisategurid:

1) Rahamass kasvab nii Euroopas, USAs, Jaapanis kui ka paljudes teistes riikides ajalooliselt kiiresti. See võib riiklike valuutade usaldusväärsust tulevikus drastiliselt vähendada. Valuuta ostujõu vähenemine võib kaasa tuua kulla ostujõu suurenemise.

2) Beebibuumi põlvkond (pärast II maailmasõda sündinud lapsed) jõuab mõne aasta jooksul pensioniikka. Niisiis kasvab järsult väljamaksete hulk suurtest fondidest. See omakorda võib mõjuda aktsiaturule survestavalt ja tsüklis soosida kulla väärtust võrreldes aktsiatega.

3) Paljude riikide keskpangad ostavad suurtes kogustes kulda kokku. Nende hulgas on Hiina, Venemaa, Lõuna-Korea, Kasahstan, Mehhiko, Türgi, Indoneesia jpt. See hoiab ülemaailmse nõudluse kõrge.

Vaatamata lisateguritele ning kulda soosivale tsüklile tuleks investeerimist planeerida pikka aega ette ehk „jõukuse tsükleid“ arvesse võttes. Kulla hinnaga spekuleerimine lühemas perspektiivis on ohtlik ning nõuab suurt professionaalsust. Näiteks tegi mullu kulla hind läbi 30 aasta suurima aastase languse, kukkudes üle 28 protsendi.

„Jõukuse tsükkel“ võimaldab rahulikult magada

Kuna investeerimisotsuseid tehakse tsükliinvesteerimisel korra umbes 5–20 aasta jooksul, saab pärast otsuse langetamist rahulikult magada. Pole vaja muretseda optsioonide, futuuride või muude riskantsete tuletisinstrumentide üle ega pingsalt oodata, mida Euroopa või USA keskpank homsel istungil ette võtab. Kuna „jõukuse tsüklid“ pakuvad lihtsat ja närvesäästvat moodust pensioni kogumiseks, sobib see kõigile inimestele, kes soovivad ka vanaduses materiaalselt kindlustatud olla.

„Jõukuse tsüklitesse“ investeerimise plussid ja miinused

+ Võtab vähe aega, Dow/kulla suhte graafikut tuleks vaadata vaid mõni kord aastas, et olukorraga kursis olla
+ Sobib ka noortele inimestele, kes alles alustavad investeerimisega
+ Ei nõua laiapõhjalist analüüsi turgudest
+ Hea viis kapitali kaitsmiseks inflatsiooni vastu
+ Suur pikaajaline tootlus

- Turg ei pruugi tulevikus suurte muutuste tõttu sarnast mustrit korrata
- Lühiajalised suured kõikumised investeeringute väärtuses
- Vanemate inimeste jaoks liiga pikaajaline


 

 

 

 


 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. June 2014, 14:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing