Maksuvaba miinimumi pisike tõus ei aita majandust

28. august 2014, 00:00

IRLi uut tüüpi maksuvaba ­tulu mõte on langenud keerulisele pinnasele. Olemuselt ligimesearmastusele rajanevat ette­panekut on tervitatud viisil, mis on kahtluse alla seadnud maksuvaba miinimumi idee mõttekuse tervikuna.

Kui üldiselt arvatakse, et paragrahvide kirjutamisega inimesi ei muuda, siis maksuseadustele omistatakse müstilisi võimeid. Mõningates arvamustes kirjeldatud maksumuudatuste psühhotroopsete mõjudega tutvudes võiks isegi küsida, miks maksuseadusi üksnes apteekides ei müüda.

Tänaseni ei ole teaduslikult üheselt tõestatud, kas ja kui täpselt maksud mõjuvad. Seega tähendab aktuaalne kirglik analüüs rohkem uskumuste ja arvamuste tutvustamist ja vähem lõplikku tõde valgustavat debatti.

Maksud ja väärtused. Aga enne 500 euro idee kaotajana kojusaatmist tuleks alustada sellest, miks on üldse maksu­vaba tulu vajalik. Maksuvaba tulu mõte on kaitsta inimväärikust ja välistada maksustamisest see raha, mis on kaasaegses ühiskonnas inimväärseks eluks minimaalselt vajalik. Täpsemalt saab riik maksustada enda kodanikke alates sellest summast, mis jääb üle pärast esmavajaduste rahuldamist.

Inimväärikusega on samuti hõlmatud vabadus rahuldada vajadused enda teenitud rahaga, mitte maksta raha esmalt riigile ning seejärel kirjutada eri ametitele taotlusi ja loota riigi armule sama raha tagasi küsimisel.

Maksudega seonduv ei ole raamatupidamisliku tehnika või suva küsimus. Maksuseadused tuginevad põhiseadusega kaitstud väärtustele. Seega ei ole küsimus selles, kas maksud peaksid arvestama madalapalgalistega või mitte.

Praegu on maksuvaba tulu 144 eurot kuus, uuel aastal on see 154 eurot. Õiguslikult on vägagi küsitav, kas nimetatud summades kehtiv maksu­vaba miinimum vastab ikka põhiseadusest tulenevatele nõuetele. Kui palju esmavajadusi jääb rahuldamata, sest riik võtab osa raha maksudena ära?

Ärme viska last pesuveega välja. Siin tuleb näiteks arvestada veel sellega, et enamik ametkondi on kättesaadavad vaid internetis või Tallinnas. Seega eeldab isegi toetuse küsimine teatud investeeringuid sõidupileti, telefoni või arvuti ostmise näol.

Kokkuvõttes on küsimus vaid selles, kuidas aidata madalapalgalisi ka tegelikult ja teha seda majanduslikult jätkusuutlikul viisil. Maksuvaba miinimumi tõus kümne euro kaupa ei ole reaalne lahendus inimestele ega majandusele. Parim selgub vaidluste lõpus.

Seega jätaks eesriide avatuks ja vaataks, äkki koorub debatist midagi uut või suurt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. August 2014, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing