Sirje Rank • 4. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Keskpank hakkab ostma väärtpaberistatud laene

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi ütles, et keskpank hakkab pankadelt kokku ostma väärtpaberistatud erasektori laene (ABS), et raha reaalmajanduses paremini liikuma saada.

Detailsemad tingimused alles selguvad, kuid esimesed operatsioonid võivad aset leida juba tänavu oktoobris. Varem rehkendati, et taoline programm keskpanga poolt võiks käivituda tuleva aasta alguses.

Draghi sõnul ostetakse ettevõtetele antud laenude kõrval kokku ka väärtpaberistatud eluasemelaene, millega see programm erineb keskpanga juunis välja kuulutatud uutest likviidsuslaenudest (TLTRO), mida hakatakse pankadele väljastama samuti sellest sügisest.

Nende likviidsuslaenude tingimuseks on, et raha tuleb edasi laenata eelkõige väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele ja et elamuehituist sellest rahastada ei saa. Väärtpaberistatud laene kokku ostes - kui tegemist on väärtpaberistatud eluasemelaenudega - loob keskpank kommertspangale võimaluse n.ö vabanenud raha muusse sektorisse välja laenata, selgitas Draghi.

Draghi sõnul saab TLTRO-de ja ABS programmi käivitumisel olema Euroopa Keskpanga bilansile märkimisväärne mõju, kuid mingeid mahte ta nimetada ei soovinud. Käivitub ka järjekordne kaetud võlakirjade ostuprogramm, mille raames ostab keskpank kokku pankade ja teiste finantsvahendajate emiteeritud võlakirju.

"Eesmärk on lisada meetmeid, mis parandavad laenuraha kättesaadavust," ütles Draghi. Euroalal käib 80% finantsvahendusest pankade kaudu. Keskpanga meetmetega lisandub võlakirjapõhiseid rahastamisvorme.

Pressikonverentsil kordas Draghi, et keskpangas on üksmeel, et vajadusel, kui deflatsioonirisk ei taandu, ollakse valmis veelgi ebatraditsioonilisemaid stiimuleid käiku laskma. Nii oli tänagi arutusel rahapoliitika kvantitatiivne lõdvendamine ehk keskpanga suuremahulised (riigi- või ettevõtete) võlakirjade tugiostud, kuid see jäi esialgu reservi.

Tänane intressikärpe otsus Draghi sõnul üksmeelne ei olnud. Selle eesmärk oli ergutada panku keskpanga pakutud instrumente kasutama - madalamat baasintressi määra enam oodata ei ole, odavamaks raha ei lähe.

Keskpanka sundisid uuesti sekkuma märgid, et euroala majanduse toibumine võtab hoogu maha ning halvenenud inflatsiooniväljavaated. Augustis aeglustus euroala inflatsioon vaid 0,3%-le.

Pank avaldas oma uued majandusprognoosid, kus tänavuse ja tuleva aasta kasvuprognoose on kärbitud. Keskpanga uue prognoosi järgi kasvab euroala majandus tänavu 0,9% ja tuleval aastal 1,6%. Selle aasta inflatsiooniprognoosi kärpis pank 0,6%-le, tuleval aastal kiireneb inflatsioon 1,1%-le.

Draghi nentis, et rahapoliitika üksi siiski euroala probleeme ei lahenda. Eelkõige on vaja struktuurireforme, mis parandaks ärikeskkonda ja majanduse kasvupotentsiaali. Kui ikka ettevõtte asutamine võtab aega 18 kuud ja ettevõtlus on raskelt maksustatud, siis ei ole ime, et laenuraha ettevõtte asutamiseks või arendamiseks ei küsitagi.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt