Sirje Rank • 24. august 2014 kell 12:01

Euroopa Keskpank mures

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi möönis reedel, et euroalal on inflatsiooniootused halvenenud, mis võib sundida keskpanka rahapoliitikat veelgi lõdvendama.

"Keskpanga nõukogu paneb neid arenguid tähele ja kasutab oma mandaadi piires kõiki instrumente, et keskpikas vaates hinnastabiilsus kindlustada," tsiteeris Draghit agentuur Bloomberg.

Varem on Mario Draghi öelnud, et ainult siis, kui inflatsiooniootused euroalal n.ö ankrust lahti lähevad, on keskpank valmis erakorralisteks tugimeetmeteks, mille all peetakse eelkõige silmas suuremahulisi tugioste euroala võlakirjaturgudel.

Analüütikud prognoosivad, et inflatsioon euroalal langes augustis veelgi sügavamale deflatsiooniriski tsooni ehk 0,3%-le optimaalseks hinnatud 2% asemel.

Euroala majanduskasv jäi teises kvartalis seisma ning töötus on jätkuvalt rekordite lähistel. Draghi kardab, et euroala tarbijad ja ettevõtted võivad hakata oma ostusid veelgi madalamate hindade ootuses edasi lükkama, paisates euroala deflatsioonispiraali, millest on väga raske välja pääseda.

Citigroupi analüütikud prognoosivad, et detsembris avalikustab Euroopa Keskpank umbes ühe triljoni euro suuruse tugiostude plaani.

"Sellise programmi tõenäosus kasvab, ehkki see, kas see teoks saab, on jätkuvalt alles väga ebakindel," ütles agentuurile Bloomberg Cornerstone Macro LP partner Roberto Perli. "Siiski, rahapoliitika nn kvantitatiivse lõdvendamise tõenäosus kasvab ja see on turgudele tähtsam kui konkreetne kuupäev," ütles ta.

Draghi ise oma kõnes kvantitatiivset lõdvendamist ei nimetanud. Selle asemel luges ta üles muud sammud, mis Euroopa Keskpank majanduse toestamiseks on teinud. Ta ütles, et usub , et need meetmed mõjuvad, kuid kinnitas uuesti, et keskpank on vajadusel valmis veelgi kaugemale minema. Samas hoiatas Draghi reaalse ohu eest, et keskpanga rahapoliitika mõjuvõime väheneb.

Draghi kordas oma ettekandes üleskutset, et rahaliidu riigid, kel eelarves ruumi, euroalal nappivat nõudlust toestada aitaks.

Hetkel kuum