Sirje Rank • 28. oktoober 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Rootsi keskpank lasi intressimäära nulli

Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi keskpank teatas täna, et otsustas kärpida enim jälgitud baasintressimäära 0%-le.

Põhjuseks majanduses süveneva deflatsiooni oht – septembris alanesid tarbijahinnad aastatagusega võrreldes 0,4%. Intressimäärade tõusu ei näe keskpank enne 2016. a keskpaika.

Viimati kärpis Rootsi keskpank intressimäärasid tänavu juulis, üllatades arvatust suurema 50 baaspunkti suuruse intressikärpega 0,25%-le.

Rootsi keskpanga baasintressi määr on nüüd madalam Euroopa Keskpanga enim jälgitud baasintressimäära tasemest, mis on tänavu septembrist alates 0,05% tasemel.

Intressimäärade langetamisega on Rootsi keskpangal nüüd põrand käes – mis tähendab, et n.ö hoobasid Rootsi krooni nõrgestamiseks, mis majandust ergutada aitaks, on keskpangal järjest vähem.

Endine Rootsi keskpanga nõukogu liige Lars E.O Svensson leiab, et keskpank ei peaks tagasi kohkuma ka negatiivsest intressimäärast, mida on hiljuti kasutanud Taani keskpank. Teisalt on alternatiivina nimetatud võimalust, et Rootsi võtab eeskuju Šveitsist, kus keskpank on seadnud ülempiiri sellele, kui palju frank euro suhtes tugevneda võib.

Teisalt on valuutaturule sekkumine valuuta nõrgestamise eesmärgil sellise riigi keskpanga poolt, mille jooksevkonto bilanss on ülejäägis, praeguses olukorras paras poliitiline pähkel. 

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt