Piret Reiljan • 29. oktoober 2014 kell 4:23

Erkki Raasuke: Eesti Energia juhi valik oli aus

Eesti Energia nõukogu esimees Erkki Raasuke.  Foto: Andras Kralla

Eesti Energia nõukogu esimehe Erkki Raasukese sõnul ei mõjutatud kõrvalt Hando Sutteri valimist Eesti Energia uueks juhiks.

Tänane Äripäev kirjutas, et Reformierakond soovis Sandor Liivest vabaneda ning Eesti Energia uueks juhiks valitud Hando Sutteri tõi kandidaadiks reformierakondlasest Eesti Energia nõukogu liige Kalle Palling. Pallingu selgitusel avastas ta Sutteri septembri alguses Poolas toimunud majandusfoorumil osaledes. 

Järgneb Erkki Raasukese kommentaar:

“Kinnitan, et valikuprotsess oli aus ja see ei sisaldanud valitud kandidaadi osas mitte mingeid mõjutusi kõrvalt. Kõigepealt sellest, miks ma võtsin vastu kutse tulla Eesti Energia nõukogusse ja selle esimeheks. Olles riigi äriühingutega varem mõneti kokku puutunud, oli mul tekkinud hinnang, et riigi äriühingute arengut on võimalik heade juhtimistavadega oluliselt edasi ­aidata. Kutse Eesti Energiasse pakkus võimaluse anda oma panus sellesse.

Valemäng, tagatoa kokkulepped ja konfidentsiaalse info lekitamine ei ole osa headest juhtimistavadest. Kui mul oleks kahtlust, et need hakkavad minu tööd Eesti Energias suunama, poleks ma meeskonnaga liitunud. Vastupidi – enne nõukoguga liitumist oli mul mitmeid kohtumisi, et olla tegevuskeskkonna aususes kindel. Sain piisava kindluse ning sain ka ministrilt soovi korraldada aus ja professionaalne juhivaliku konkurss. Ma olen ka varem öelnud, et konkurss väljapakutud kujul ei olnud hea ja sobiv lahendus, mul oli aga vaja lähtuda olemasolevast olukorrast.

Pärast lühikest avalikku otsingut liikus värbamisnõustaja edasi sihtotsinguga. Siht­otsingu eesmärgiks oli mitte jätta ühtegi potentsiaalset tugevat juhti esialgsest valikust välja. Selleks andsin mina ise ja minu vahendusel ka teised nõukogu liikmeid sisendit, et luua hea baas edasiseks valikuks.

Kalle Palling andis esmasesse valikusse mitu nime, Hando Sutter oli üks neist. Kinnitan, et lisaks nime edastamisele ei rääkinud me Kallega temast enne, kui värbamisnõustaja pakkus välja kitsa ringi kandidaate.

Värbamisnõustaja tegi oma ametialased protsessid ise ning mina ega keegi nõukogu liikmetest sellesse ei sekkunud. Lõpuks pakkus ta nõukogule välja kitsa ringi inimestest, kelle hulgast teha lõplik valik. See valik sisaldas inimeste tausta, värbamisnõustaja hinnanguid nende võimekuse kohta ja soovitusi.

Ma ei saa arutelusid detailsemalt kirjeldada inimeste privaatsust rikkumata. Olen öelnud, et nõukogu tegi valiku, lähtudes sellest, missugust juhti ja juhtimist on meie hinnangul Eesti Energiale lähiaastateks vaja.”

Hetkel kuum