Äripäev • 17. november 2014 • 3 min
Jaga lugu:

Lauri: 1000-euroste arvetega kütusepettuste vastu

Rahandusminister Maris Lauri.
Rahandusminister Maris Lauri.  Foto: Eiko Kink

Rahandusminister Maris Lauri ütles täna riigikogu ees arupärimisele vastates, et maksupettuseid kütuseturul aitab vähendada 1. novembrist kehtima hakanud nõue deklareerida kõik rohkem kui 1000-eurosed arved.

Keskerakondlane Kalev Kallo küsis täna riigikogu infotunnis rahandusministrilt, kas ministeerium toetab õliühingu ettepanekut kohustada kütusemüüjaid avalikustama kõiki oma tarnijaid. Maksuamet on oma toetustest sellele ettepanekule juba teada andnud.

Arupärimise taustaks on Äripäevas ilmunud lood Oleg Belokrõlovi hiiglaslikust käibemaksupettusest. 2014. aasta juunis mõistis Harju Maakohus kokkuleppemenetluses Oleg Belokrõlovi ja tema üheksa kaasosalist süüdi suuremahulise käibemaksupettusega tegelemiseks kuritegeliku ühenduse loomises. Käibemaksupettuse tagajärjel jäi riigil saamata üle 30 miljoni euro.

Kohtuotsuse kohaselt peavad asjaosalised tagastama eespool mainitud 30 miljonist vähem kui 7 miljonit eurot. Oleg Belokrõlovi firmadelt tarnisid teiste seas kütust AS Jetoil, AS Olerex, AS Letofin, OÜ MK Kamion, OÜ Mark Oil. Seejuures on Jetoil ja Olerex viimastel aastatel võitnud kümnete miljonite eurode eest riigihankeid.

Äripäeva andmetel on Jetoili poolt 2012. aasta algusest tänaseni võidetud riigihangete rahaline maht ligi 95 miljonit eurot ning Olerexi samal perioodil võidetud riigihangete rahaline maht küünib üle 20 miljonit euro. AS Olerex ja AS Jetoil kinnitavad, et polnud Belokrõlovi maksupettustest teadlikud, kuid pole oma tarnijaid avalikustanud.

Lauri sõnul on pettused kütuseturul vähenenud. Ta tõi välja, et tänavu jaanuarist septembrini on vedelkütuse müügi käibemaksu hinnanguline kahju kokku 22,6 miljonit eurot ehk keskmiselt 2,5 miljonit eurot kuus. Eelmisel, 2013. aastal samal perioodil oli kahju kokku 52,9 miljonit eurot ehk keskmiselt 5,9 miljonist eurot kuus, mis tähendab, et võrreldes eelmise aastaga on sel aastal toimunud märkimisväärsed positiivsed muutused, märkis Lauri.

Lauri sõnul on toimunud muutuse taga maksuameti tõhusam kontroll. "Likvideeritud on mitmeid suuri petuskeeme, tulemuseks on paranenud käibemaksu laekumine 30 miljoni euro ehk 38% võrra," rääkis minister.  "Seitsme kuuga on vähenenud deklareeritud kogukäive 479 miljonit eurot. Sellest 48% ehk 230 miljonit eurot moodustab 17 probleemse äriühingu tegevuse peatamine eelmise aasta teises pooles."

Lauri märkis, et maksuamet on tõhustanud kontrollimeetmeid ning muutnud kontrolli taktikat. Näiteks rakendatakse kütuse arestimist. Samuti aitab 1000-euroste arvete deklareerimine tõkestada rohkem pettuseid. Lauri sõnul võimaldab see kiiremini ja täpsemalt määratleda isikud, kellele tuleb kõrgendatud tähelepanu pöörata.

"Kiirem ja täpsem kontrolliobjektide valikuprotsess võimaldab paremini tegeleda maksuriskidega ja kasutada tõhusamalt olemasolevaid ressursse," lausus Lauri. "Koos õliühinguga arutatakse turvalise tarneaja käsitlust, see on suunatud ettevõtjatele, kes soovivad oma tehingutes välistada võimalikku pettust."

Lauri kinnitusel soovivad mitmed kütusemüüjad pettuste vastu võidelda ja osta kütust ausast tarneahelast. Õliühingu ning maksumetiga koostöös arutatakse võimalust muuta maksuhalduritele reaalajas kättesaadavaks ladude ja vedelkütuse müügi aruanded. Selle tulemusena oleks tarneahel reaalajas kättesaadav ja nähtav alates kütuse maale toomisest ning lõpparveteni jõudmiseni. 

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt