Kadri Põlendik • 20. juuli 2015 kell 4:00

Maksuamet saab pettuste avastamiseks jõudu juurde

Tänasest on maksuametil täielikum ülevaade vähemalt 1000euroste tehingute infost, mis aitab veelgi paremini pettusi avastada.  Foto: Panthermedia/Scanpix

Tänasest lisanduvad 1000euroste tehingute deklareerijate hulka need ettevõtted, kes said selleks mullu maksuametilt ajapikendust.

Kuigi deklareerijate hulka lisandub vaid paarsada ettevõtet, on need enamjaolt suurettevõtted, kes teevad palju tehinguid ja kellelt saadud infost võib maksuametil olla abi veelgi suuremate maksupettuste avastamisel. Juba senise info põhjal on välja tulnud keerukaid petuskeeme.

Viimastele pikendust küsinud ettevõtetele kehtis vabastus käibemaksudeklaratsiooni lisa KMD INF esitamisest 31. maini, mis tähendab, et juuni kohta tuleb neil juba tehinguinfot edastada ja selle esitamise tähtaeg on täna. Maksu- ja tolliamet kontrolliosakonna juhtiv pearevident Marika Korka ütles, et vabastust taotles kokku 506 ettevõtet, kellest 394 taotlus rahuldati ja neist omakorda 260 peavad esimese deklaratsiooni esitama tänaseks. Eelmise nädala neljapäevaks oli vabastuse saanutest 107 ettevõtet seda juba teinud.

„Seega saame öelda, et suurem osa ettevõtetest on seadusemuudatusega hästi kaasa läinud, samuti sai mitu pikendust taotlenud ettevõtet oma arenduse enne lõpptähtaega kas täielikult või osaliselt valmis,“ märkis Korka.

Kui enamik ettevõtteid hakkas uuel kujul käibedeklaratsioone esitama, tekkisid maksuameti süsteemidel probleemid, mis olid enamjaolt tingitud ülekoormusest. Täna loodetakse seda vältida, sest Korka sõnul on arvestatud ka sellega, et vabastustähtaja lõppedes suureneb üleslaetav andmemaht. Korka märkis, et arenduse käigus pandi suurt rõhku sellele, et kui ühel ajahetkel hakkavad paljud korraga suuri andmemahte esitama, sujuks kõik tõrgeteta.

Korka kinnitas, et kõik ettevõtted on saanud arendust testida, et ennetada võimalikke muresid ja välja selgitada arenduse probleemid. „Töötasime ettevõtetega üheskoos ja juhendasime ning nõustasime, et üleminek lihtsamalt läheks. Mõned ettevõtted soovisid esialgu ka täiendavat lisaaega, aga saime koostöös kõik probleemid õigel ajal lahendatud,“ ütles Korka.

Hetkel kuum