• Jaga lugu:

  Luubi all üle 7000 ettevõtte

  Maksuameti peadirektor Marek Helm.Foto: Raul Mee

  Viie kuu jooksul pole riigile makse maksnud 7223 ettevõtet. Maksuamet jätkab kontrollidega.

  Maksu- ja tolliameti reedel avaldatud nimekirjast ettevõtete makstud maksude kohta ilmnes, et üle 75 000 käibemaksukohustuslasest pole viie kuu jooksul riigikukrut täitnud 7223 ettevõtet.
  Käibemaksukohustuslaseks tuleb registreerida siis, kui tehingute maksustatav käive ületab 16 000 eurot aastas.
  Tõsi, ettevõtete null-maksulaekumise taga võib olla mitmeid põhjuseid. Näiteks võib firma olla kahjumis ja saada deklaratsioonidega riigilt rohkem käibemaksu tagasi, kui on ise maksnud, samuti võib tegu olla alustava ettevõttega. Samas pole välistatud, et üle 7200 ettevõtte seas on ka hulganisti riiulifirmasid ja neid, kes maksudega tembutavad.
  Maksuameti avalike suhete juht Rainer Laurits ütles, et maksuhalduril on need andmed ka varem teada olnud, mistõttu jätkub maksukontroll tavapärase riskianalüüsi alusel. Olulist lisainfot annab tema sõnul maksuametile edaspidi käibemaksudeklaratsiooni lisa INF esitamine. „Seda, mis on iga ettevõtete täpne sisu, oskavad ilmselt ettevõtjad ise selgitada,“ ütles ta.

  3 põhjust, miks käibemaksukohustusega ettevõtted pole viie kuu jooksul riigikukrut täitnud:

  Alustav ettevõtja, töötajaid veel pole. Tegi perioodi jooksul suuri soetusi, mille pealt sai käibemaksu maha arvata.

  Ettevõte, kellel on perioodi jooksul olnud suured soetused ja rendib tööjõudu.

  Valdusettevõte, kus pole töötajaid ja juhatuse liikmetele tasu ei maksta. Antud perioodil pole käivet olnud või on olnud suurem soetus, millelt käibemaksu on tagasi küsitud.

  Allikas: maksu- ja tolliamet

  Maksuamet kontrollib jõulisemalt
  Autorent24 OÜ omanik Toomas Rinne ütles, et tema ettevõtte pealt pole riigikassasse makse laekunud, kuna nad on äritegevuse kokku tõmmanud. Käibemaksukohustus sai võetud veel siis, kui tegutseti aktiivselt. „Siis aga langesid rentnikud ära ja müüsin autod maha. Paar autot veel on, kuid tööjõudu pole võimalik palgata, sest muidu läheb asi kahjumisse,“ rääkis ta. Rinne sõnul on autorenditurule tulnud nii palju odavaid pakkujaid, et ta otsustas juba aasta tagasi, et liigub üha enam oma ettevõtte täieliku sulgemise poole.
  Rinne tunnistas, et viimasel ajal on maksuamet ettevõtteid usinamalt jälgima hakanud. „Varem iga tehingut ei kontrollitud,“ ütles ta, lisades, et nii kaua, kuni maksuameti tegevus jääb seaduse piiresse, tema selles ohtu ei näe. „Eks see ole nende töö ja las nad teevad seda,“ märkis ta. Tema sõnul tekitavad laekumata põhimaksud suuri kahjumeid ja on õige, et probleemseid valdkondi, näiteks kütusesektorit on uuritud ja ka tulemusi saavutatud.
  Foto: Äripäev

  Kuidas koostatakse maksutabelit

  Tasutud maksud kuvatakse selle järgi, kellel tekib maksu- ja tolliameti ees maksukohustus. Näiteks aktsiise tasuvate ettevõtete puhul kajastuvad tasutud aktsiisisummad selle isiku maksuarvestuses, kes kauba tarbimisse deklareerib.

  Avalikustatud tasutud maksude andmed hõlmavad erandina viie kuu (1.augusti kuni 31. detsember) maksukohustuslaste (v.a füüsiliste isikute) andmeid. Edaspidi avalikustatakse koondsummad esimese kvartali, esimese poolaasta, üheksa kuu ja aasta seisuga.

  Selle aasta esimese kvartali andmed avalikustab maksu- ja tolliamet hiljemalt 10. aprillil.

  Allikas: maksu- ja tolliamet

  Tagamaad ettevõtjatele hägused
  Mitmed ettevõtjad, kes pole viimase viie kuu jooksul riigikukrut täitnud, ei osanud või ei soovinud põhjustest rääkida. Näiteks keeldus maksude laekumata jätmist kommenteerimast Rae Audiitorfirma omanik Eha Pildre. Tõsi, ettevõte lõpetas 2012. aasta suvel audiitorteenuste osutamise ja keskendub sellest saati konsultatsioonidele ja raamatupidamisteenustele.
  Üle 7000 ettevõtte seas on näiteks ka Neinar Selile kuuluv ettevõtte Rondam Grupp, kelle ülemöödunud aasta käive oli ligi 30 000 eurot. Samuti pole makse laekunud näiteks Tallink ASilt.
  Null-maksumaksjate seas on ka näiteks nimekate kinnisvarainvesteerijate Pjotr ja Larissa Sedina ning Petr ja Natalia Levinale kuuluv ettevõte Grove Invest. Peamiselt kinnisvarasse, puidutööstusesse ja energeetikasse investeeriv ettevõte oli 2012. aastaks ligi 1,3 miljonit eurot kahjumis. Eelmise aasta majandusaruannet pole Grove Investi kohta esitatud. Ettevõtte juhatajalt Pjotr Sedinilt Äripäeval kommentaari saada ei õnnestunud, küll aga ütles Grove Investi väikeosanik ja Isamaa ja Res Publicu liige Jaanus Reisner, et tema teada ettevõte enam ei tegutsegi. „Tegu pole ka riiulifirmaga, aga minu teada polegi seal sellist majandustegevust, mille pealt peaks makse maksma,“ ütles ta. Reisneri sõnul pole ta Grove Investiga juba aastaid otseselt seotud ja tema teada tegelevad ka teised omanikud rohkem teiste ettevõtetega. „See, et ma seal osanik olen, ei puutu asjasse. Sellest ka minu apaatne suhtumine selle firma vastu,“ ütles ta.
  Null-maksumaksjate nimekirjas on ka peamiselt kinnisvarainvesteeringutega tegeleva kontserni AS EKE alla kuuluv Tornimäe Kinnisvara. Kuigi 2013. aastal oli ettevõtte käibeks 119 000 eurot, nimetas EKE juhataja Rein Tiik Tornimäe Kinnisvara kontserni jaoks tähtsusetuks mikroettevõtteks. „Miks teile nii mõttetu firma huvi pakub?“ küsis ta. Sellegipoolest lisas ta, et ettevõtte pealt pole viimasel ajal makse laekunud, kuna pooleli kohtumenetlus on firma kahjumisse viinud. Mis kohtumenetlusega täpsemalt tegu, Tiik selgitada ei osanud. „See on mingi kliendivaidluse teema, ma enam ei mäletagi. Juristid tegelevad sellega, igapäevaselt ei tegele keegi selle väheolulise firmaga,“ ütles ta.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Personalijuht: ainult kaugtöö toob negatiivsed tagajärjed
See, et valdav osa ettevõtetest tuli kriisi ajal kaugtöö režiimiga edukalt toime, ei tähenda, et see ongi ideaalne töömuster, pigem soovitan kaug- ja kontoritööd kombineerivaid hübriidlahendusi, kirjutab kaugtöö tegija märgise pälvinud Finestmedia personalijuht Pille-Riin Pillav.
See, et valdav osa ettevõtetest tuli kriisi ajal kaugtöö režiimiga edukalt toime, ei tähenda, et see ongi ideaalne töömuster, pigem soovitan kaug- ja kontoritööd kombineerivaid hübriidlahendusi, kirjutab kaugtöö tegija märgise pälvinud Finestmedia personalijuht Pille-Riin Pillav.
Euroopa aktsiaturud tõusid uue rekordini
Börsifirmade tugevad tulemused aitasid viia Euroopa aktsiaturud uute rekorditeni, vahendab Reuters.
Börsifirmade tugevad tulemused aitasid viia Euroopa aktsiaturud uute rekorditeni, vahendab Reuters.
Rootsist ähvardab tsemendikriis
Rootsit ähvardab tsemendikriis ja halvimal juhul mõjutab see 170 000 inimese töökohti, kirjutab Kauppalehti.
Rootsit ähvardab tsemendikriis ja halvimal juhul mõjutab see 170 000 inimese töökohti, kirjutab Kauppalehti.
T1 alghind on isegi suurima võlausaldaja arvates liiga kõrge
Pealinna uusim kaubanduskeskus T1 läks võlgade katteks 85 miljoni euro eest oksjonile, kuid isegi suurim võlausaldaja leiab, et sellise hinnaga ostjat ei tule.
Pealinna uusim kaubanduskeskus T1 läks võlgade katteks 85 miljoni euro eest oksjonile, kuid isegi suurim võlausaldaja leiab, et sellise hinnaga ostjat ei tule.