Äripäev • 18. juuni 2015 kell 10:00

Eesti Energia kavandab uut tehast

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.  Foto: Andras Kralla

Eesti Energia võib otsustada järgmise aasta alguses ehitada teise kombineeritud põlevkiviõli tootmise ja elektri tootmise tehase, isegi kui globaalne toornafta hind investeeringuteks jääb piiripealseks, ütles ettevõtte tegevjuht Hando Sutter Bloombergile.

Sutter rääkis, et enne on vaja lahti saada kasvuvaludest esimeses sellises tehases, Enefit 280, mis ehitati üheskoos Soome ettevõtte Outotec Oyga. Ta kinnitas, et Enefit280 tehnoloogia on end kontseptuaalselt juba tõestanud.

"Põhimõtteliselt ei ole meil mingeid kahtlusi, kas see tehnoloogia töötab," ütles Sutter. Ta lisas, et nii nafta kui ka elektri tootmine on turul konkurentsivõimelised.

Riigile kuuluv Eesti Energia müüs oma toodangut kasumiga isegi siis kui Brenti toornafta hind oli jaanuaris 45 dollarit barrel. Seevastu eraomandis Viru Keemia Grupp AS peatas kahe õlitehase töö ja koondas umbes 200 töökohta, peamiselt tingitult madalast naftahinnast detsembris.

Piiripealne hind

Sutter kommenteeris Bloombergile, et praegune toornafta hind on piiripealne, mis puudutab uusi investeeringuid. „Volatiilne õli hind on muidugi probleem, aga me peame otsuseid tehes arvestama 30 aasta perspektiiviga,“ ütles Sutter.

Eesti Energia põlevkivi 2,2 miljardi dollariline elektrijaama projekt Jordaanias on Sutteri teatel lõppjärgus. Kõnelused ehituse finantseerimiseks peaksid lõppema novembriks.

2010. aastal maksis Eesti Energia 29 miljonit eurot Oil Shale Exloration Co.-le, mis omab Utah' suurimat eraomanduses olevat põlevkivivara. USAs loodetakse alustada õli tootmist 57 000 barrelit päevas ning luua 2000 töökohta.

Sutter rääkis, et kuigi firma plaanib jätkata keskkonnauuringutega sel ja järgmisel aastal, et saada vajalikud load, on USA projektiga tekkinud probleemid, sest Utah' tehas ei saaks müüa elektrit.

Ettevõte on tellinud auditi, et teada saada Utah' projekti õiglane väärtus. Auditi tulemused avalikustatakse kolmandas kvartalis.

Hetkel kuum