Äripäev • 25. august 2015 kell 11:00

Niinistö: Soomel ei ole kohustust kaitsta Balti riike

Soome president Sauli Niinistö.  Foto: epa

Soome Vabariigi president Sauli Niinistö esines täna Soome suursaadikute ees ning rääkis majandus- ja julgeolekuteemadel, puudutades ka üha teravnevat migratsiooniprobleemi.

"Praegune aeg nõuab karmi, otsest ja enesekriitilist arutelu. Euroopa, mida ümbritseb vägivald, alates Ukrainast ja lõpetades Põhja-Aafrikaga, elab üle ohtlikke aastaid," vahendasid Yle uudised Niinistö sõnu.

Pikemalt peatus president "uskumatult suureks paisunud migratsiooniprobleemil". Tema hinnangul on see üks asjaolu, mis võib põhjustada riikides ebastabiilsust. "Selles küsimuses on vastuolu. Tsiviliseeritud lähenemine nõuab nende inimeste aitamist. Teisest küljest aga on meie võimalused piiratud."

Niinistö küsis, kas Schengeni viisaruum on valmis igasuguseks sündmuste arenguks. "Vaba liikumine ei saa olla päris ilma kontrollita," märkis ta.

Soome riigipea kutsus avalikkust immigratsiooni ja põgenike teemal arutelule, kus oleksid laual kõik faktid. Ta lisas, et kindlasti tuleb vältida sellist diskussiooni, mis annaks teed natsionalismile.

Kaitsepoliiitikast rääkides ütles Niinistö, et Soome ei saa vastutada Balti riikide kaitse eest, mida aegajalt ikka jutuks võetakse.

"Aegajalt kuuleme mõtteid Soome omavastutusest Baltimaade kaitsmisel. Soome pole olukorras, kus saaks anda teistele sõjalisi turvagarantiisid, kuna meil pole neid endalgi," lausus ta. President mainis Soome idapiiri Venemaaga, mis on pikem kui kõigil NATO riikidel kokku. "Kui viiemiljoniline rahvas vastutab üksi enda kaitsmise eest, on selles juba vastutust piisavalt," lausus ta.

Hetkel kuum