Sirje Rank • 23. märts 2016 kell 7:37

Putin: Fortumilt Venemaale suurinvesteering

Soome president Sauli Niinistö ja Venemaa president Vladimir Putin ühisel pressikonverentsil  Foto: Scanpix/REuters

Venemaa president Vladimir Putin ütles eile pärast Soome presidendi Sauli Niinistöga toimunud kohtumist, et Soome riigi enamusosalusega energiakontsern Fortum plaanib Venemaale teha suurinvesteeringu.

Fortum plaanib investeerida neli miljardit eurot või dollarit Venemaa elektritootmise projektidesse Siberis ja Uuralites, ütles Putin.

Soome YLE uudised lisab, et korduvalt pressikonverentsil energiaala investeeringuid nimetanud Putin tuletas meelde ka, et Soome kavandatav Vene Rosatomi tuumareaktor saab Venemaalt ehituseks seitse miljardit dollarit laenu.

Kolm tundi väldanud Sauli Niinistö ja Vladimir Putini kohtumise peamised teemad olid majandus ja piirikoostöö, et peatada illegaalne pagulaste voog. Kummaski küsimuses näis valitsevat üksmeel - Putin lubas, et põhjapoolsete piiripunktide kaudu ei pääse kolmandate riikide kodanikud enam Soome.

Heast õhkkonnast kõneles ka see, et Niinistö kutsus Putinit viimasele sobival ajal Soome külla.

Soomel on olnud Venemaaga oluliselt tihedamad sidemed kui teistel Euroopa Liidu riikidel. Niinistö on väheseid riigijuhte, kes hoidnud sidemeid ka pärast Krimmi annekteerimist ning ELi ja Venemaa suhete halvenemist. Niinistö on varem öelnud, et naabrite vahel on tihe läbikäimine loomulik ning et hea on otse kuulda, mida Putin mõtleb.

Nii Soome kui Venemaa tahaks tihedamaid kaubandussuhteid, kuid takistuseks on Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid ja viimase vastumeetmed. Vene ajakirjaniku küsimusele, kuidas Soome tuleb toime ELi sanktsioonide ja oma riigi huvide vahel balansseerimisega, vastas Niinistö, et sanktsioonide otsuse langetasid liikmesriigid, mitte Euroopa Komisjon ja et Soome ei tegele mingi balansseerimisega.

„Sanktsioonide asjus järgime kokkuleppeid ja suhetes Venemaaga joondume heanaaberlikest tavadest,“ ütles Niinistö. Ta lisas, et kõik tahavad sanktsioonide tühistamist, kuid et see saab toimuda vaid siis, kui Minski lepingud on täidetud.

Mõlemad presidendid rõhutasid rahvusvahelise koostöö tähtsust Süüria sõja lõpetamiseks ja võitluseks terrorismiga. Ukraina piloodile Nadja Savtšenkole samal päeval määratud 22 aasta pikkune vanglakaristus nimetamist ei leidnud, vahendas YLE.

Hetkel kuum