Kertu Ruus • 20 november 2015

Rebased noortele: kes pihta hakkab, sel juhtub

Kõik head ideed saavad alguse vajadusest millegi järele, rääkisid Peeter (vasakul) ja Priit Rebane noortekonverentsil Lahe Koolipäev.  Foto: Lahe Koolipäev

Kõik head ideed saavad alguse vajadusest millegi järele, rääkisid vennad Rebased eile Tallinnas Nordea kontserdisaalis toimunud noortekonverentsil Lahe Koolipäev, millest võttis osa ligi 1200 noort.

„Kõik head ideed saavad alguse küsimusest: hmmm, miks sellist asja ei ole? Näiteks Hollywoodi me tegime sellepärast, et polnud kohta, kus ise käia,“ rääkis Peeter Rebane 20 aasta tagusest otsusest.

Priit Rebane kinnitas, et ettevõtluses tuleb asjadega alustada ja kui kasvu jaoks on ruumi, siis lükkab üks asi teist. „Kui hakkad midagi tegema, siis asjad hakkavad juhtuma,“ nentis ta.

Rebased rääkisid, et algul oli neile liikumapanevaks jõuks suuresti raha teenimine, sest krooniaja tulles oli kõigil 150 krooni ehk tänases vääringus 10 eurot taskus. Hiljem jäi see põhjus tagaplaanile. „Ettevõte on edukas ainult siis, kui see loob uut väärtust teistele,“ kinnitas Priit Rebane. „Eesmärk on midagi lahedat teha, mis teistele ka meeldiks.“

Äri alustades oli Rebastel aastaid olukord, kus polnud täpselt teada, kas palkade maksmiseks raha jätkub, samuti on nad valede otsuste eest pidanud maksma. Rebased kinnitasid, et õigeid otsuseid peab lihtsalt olema rohkem kui valesid. Peeter Rebane rõhutas aga, et kui keegi pettust toime pannes pankrotti läheb, siis peaks talle kehtima vähemalt 10aastane ettevõtluskeeld.

Peeter Rebane kirjeldas, kuidas tal tekkis pärast Solarise keskuse valmimist motivatsioonikriis ja kuklas tiksus küsimus, kuhu edasi minna. Ta hakkas tegema filme ja läks tagasi kooli. Kevadel esilinastus Rebase dokumentaalfilm kuueaastaselt kloostrisse saadetud tiibeti mungast. Praegu tegeleb ta kahe mängufilmiga, millest ühe tegevus leiab aset 1944. ja teine 1977. aastal. Peeter Rebane tunnistas noortele, et elab filme tehes taas läbi alustava ettevõtja hirme: et ta ei saa hakkama ja et inimesed peavad teda mingiks isehakanud režissööriks.

Vennad rõhutasid noortele ka otsuste tegemise tähtsust: edukas on erimeelsustest sõltumatult kiiresti otsuseid tegev ettevõte . „Point selles ongi, et igaühel on oma nägemus ja ükski nägemus pole õige,“ kirjeldas Peeter Rebane suuremas ringis otsustamist.

Kümnendat korda toimuvast noortekonverentsist Lahe Koolipäev võttis osa ligi 1200 noort.

Vendade Rebaste suuromanduses olev BDG Holdings teenis mullu 340 000eurose käibe juures 200 000 eurot kasumit.

Noored Rebastele: ettevõtlus on risk

Peeter Rebane küsis Nordea saalis Lahedast Koolipäevast osavõtnutelt, kui paljud on valmis hakkama ettevõtjaks. Tõusid sajad käed, kuid siiski vähem kui pooled. Rebase küsimusele, kui paljud kindlasti ettevõtet ei teeks, tõusis palju vähem käsi, ent siiski arvestatav hulk. Peeter Rebase küsimusele, miks pole noored valmis ettevõtjaks saama, vastati saalist sõnadega „riskantne“, „suur vastutus“ ja „kõigile ei sobi“.

Kolmanda küsimusena küsis Peeter Rebane saalilt, kes arvab, et eestlased peaksid oma asja ajama ja mitte suurde maailma kippuma. Selle küsimuse peale ei tõusnud ühtegi kätt. „Tore, et saalis pole keskmist eestlast,“ märkis seepeale Rebane. 

Hetkel kuum