Marge Väikenurm • 25. november 2015 kell 15:45

Kilgi raamatu autor: raamatupoed kardavad

Rein Kilk on enda sõnul hiljuti avaldatud raamatus pettunud ja nördinud.  Foto: Raul Mee

Vaid mõni päev müügil olnud raamat ettevõtja Rein Kilgist korjati lettidelt ilmselt hirmust, arvab selle üks autor Jaano Martin Ots. Rein Kilk ise on raamatus pettunud ja nördinud.

Rahva Raamat sai Rein Kilgi advokaadibüroolt nõudekirja Tarmo Teevälja ja Jaan Martin Otsa kirjutatud „Kaval Kilk ja kaksteist lolli. Pankrottimine kui uue aja hobusevargus“ müümine lõpetada seoses kirjastaja Raamatuvägi OÜ vastu esitatud nõuetega. Et vältida võimalikke nõudeid Rahva Raamatu vastu, pidas raamatumüüja õigeks Kilgist pajatava raamatu müük vaidluse lõpuni peatada.

“Mingit kohtumäärust või tõkendit minu teada pole. Nii et hetkel on tegemist lihtsalt raamatupoodide juhtide üliettevaatlikkuse või argusega. Või ettenägelikkusega, sest ka võimalikule alusetule hagile kostmine võtab aega, raha ja närve. See samm ei ole üllatav. Raamatu koostamise ajal meid konsulteerinud advokaadid ütlesid, et selliseid asju ei saa välistada,” kommenteeris Jaano Martin Ots.

Rein Kilk sõnas, et raamatu puhul on tegemist vastutustundetu laimuga, mille ainus mõte on mõjutada käimasolevaid kohtuprotsesse. Veenda üldsust ja kohtusüsteemi milleski, milleks puudub alus.

„Seda tõendab ainuüksi fakt, et selle „raamatu” kirjastamiseks on loodud eraldi projektikehand, mis on registreeritud mõni kuu tagasi, ilma osakapitali sissemakseta ja mille osad on juba võlgade katteks arestitud. Üks kahest esikaanel eksponeeritud autorist – Tarmo Teeväli – on kohtus kriminaalkorras süüdimõistetud isik,“ rääkis Kilk.

Üldpilt teeb muret

„Tegelikult on üldpilt murettekitav. On muutumas tavapäraseks, et üsna rutiinseid kohtuvaidlusi püütakse võita väljaspool kohtumaja, avaliku arvamuse ja ka kahjuks kohtu kaudse mõjutamise teel. Selline tegevus iseenesest on lubamatu, kuna kohtute mõjutamine väljaspool kohtusaali peaks olema keelatud. Soovin siiski rõhutada sedagi, et minu kogemuse põhjal on kohtud seni teinud otsuseid siiski lähtuvalt mitte meediakärast, vaid  tõenditest,“ lisas Kilk, kes on enda kinnitusel raamatu ning selle avaldamise tõttu pettunud ja nördinud.

Faktivigu ei ole Kilk ega tema esindaja ette heitnud, lausus Jaano Martin Ots, kes hoopis näeb kirjastusele saadetud nõudekirjas samme piirata sõnavabadust ja kehtestada tsensuur. “Ma pole ise raamatu kirjastamise ärilise ja tehnilise poolega ega ka levitamisega otseselt tegev, kuid kolleegid ütlesid, et neil päevadel, kui raamat müügis oli, tõusis see kiiresti müügiedetabelite tipu poole,” ütles Ots ja lisas, et raamatule leitakse uued müügikanalid.

On räägitud, et raamatus ei ole Kilk sõna saanud. Ots põhjendas, et Kilgist avaldatud artiklite põhjal näis sellel mõte puuduvat, pealegi on artiklites olnud seisukohtadele viidatud.

”Artiklite põhjal arvestades, kui hõivatud ning ajakirjanikele raskelt kättesaadav inimene on Rein Kilk, ei hakanud teda tülitama,” selgitas Ots. ”Eeldasime, et juriidiliselt pädev isik ei muudaks ka meie küsimuste peale oma varasemalt avaldatud sõnu. Paljud tema seisukohad ilmnesid ka kohtu- ja politseidokumentidest, intervjueeritavate käsutuses olnud dokumentidest, intervjueeritavate ütlustest ning muudest allikatest.”

Toimetuse kommentaar:

Artiklit on 26.11.2015 Rein Kilgi advokaadi palvel täiendatud Rein Kilgi tsitaadiga "Soovin siiski rõhutada sedagi, et minu kogemuse põhjal on kohtud seni teinud otsuseid siiski lähtuvalt mitte meediakärast, vaid  tõenditest", mille Kilk andis Äripäevale kohe, kuid mida toimetus esialgu ei pidanud oluliseks avaldada. 

Hetkel kuum