Äripäev • 3. detsember 2015 kell 11:03

Türgi ja Venemaa loobivad vastastikku karme süüdistusi

Vladimir Putin ja Recep Tayyp Erdogan suvel sõpradena Bakuus Euroopa mängude avamisel.   Foto: epa

Türgi president Recep Erdogan kinnitas täna, et tal on tõendid selle kohta, et Venemaa ajab Islamiriigiga naftaäri, vahendas AFP.

Mõni päev tagasi aga süüdistas Venemaa kaitseministeerium Türgi valitsust selles, et see ostab Islamiriigilt naftat. Eile toimunud pressikonverentsil näidati selle tõenduseks sputnikult võetud kaadreid, kus oli näha nafta transportimise kolm põhiteekonda Süüriast ja Iraagist Türgi territooriumile. Täna kordas seda türklaste ja terroristide koostöösüüdistust ka president Vladimir Putin oma aastakõnes.

Vene sõjaväelaste hinnangul on Islamiriigi naftaäri tulud 2 miljardit dollarit aastas.

Erdogan on nimetanud Venemaa juttu laimuks ning lubas juhul, kui Venemaa suudab tõendada Islamiriigi ja Türgi koostööd, kohe erru minna.

Täna ütles Erdogan, et USA rahandusministeeriumi andmetele tuginedes on Islamiriigilt suurim naftaostja Süüria ärimees, kellel on ka Venemaa kodakondsus.

„Islamiriigilt suurim naftaostja on Venemaa ja Süüria passi omanik George Hasravi, kes müüb naftat ka Süüria valitsusele – see on USA rahandusministeeriumi info,“ vahendas Vene uudisteagentuur RIA Novosti. Erdogan lubas ka, et esitab Hasravi tegevuse kohta täpsemaid tõendeid.

USA rahandusministeerium kandis Süüria-Vene ärimehe George Hasravi 25. novembril sanktsioneeritud isikute nimekirja, süüdistades tema firmat HESCO Engineering and Construction Co selles, et see müüb al-Assadi valitsusele Islamiriigilt ostetud naftat.

Venemaa ja Türgi head suhted said rikutud 24. novembril, kui Türgi tulistas oma piiril alla Vene pommitaja. Intsidendis hukkus üks piloot ning teise päästsid Vene eriteenistuslased.

Ankara väidab, et allatulistatud lennuk rikkus Türgi õhuruumi ning et andis enne tegutsema hakkamist pilootidele kümmekond hoiatust. Venemaa nimetab kogu seda juttu valeks.

Hetkel kuum