Virge Haavasalu • 10. detsember 2015 kell 14:15

Eestis alustas veel üks oma sokitootja

Reval Sock Company OÜ juht Andres Ergma.  Foto: Andras Kralla

Eestis alustas lisaks seni ainukesele Suva sokitootjale ka teine oma soktootja, kes jätkab Soome emafirmale Nanso allhanget teinud ettevõtte tööd juba Eesti omaniku käe all.

Pärast seda, kui Soome kauuaegne rõivatootja Nanso teatas tänavu kevadel oma otsusest sulgeda Tallinnas asuv Eesti sokivabrik, otsustas ettevõtte kauaaegne tegevjuht Andres Ergma pangast laenu võtta ja tehas soomlastelt välja osta. Uue ettevõtte Reval Sock Company OÜ nime all jätkati tootmist samades ruumides ja samade masinatega, küll aga väiksemas mahus. Samuti poole väiksema arvu töötajatega.

Reval Sock Company OÜ 

Asutatud 2015. a aprillis.

Järglane Soome endise rõivatootja Nanso Eestis tegutsenud firmale, kes oli Eestis juba 16 aastat tootnud sokke ja sukkasid põhiliselt emafirmale, aga ka lähinaabritele. 

Tootmishoone asub Tallinnas. 

Juht ja omanik Nanso Eesti endine tegevjuht Andres Ergma. 

Toodab ja müüb suka-ja sokitooteid Avest ja Bohaco. 

Tootmises kasutatakse värvitud, kvaliteetseid naturaalseid lõngu (puuvill, vill, bambus) koos sünteetilistega (akrüül, polüamiid, polüpropeen, elastaan), millega kindlustatakse kvaliteet, hügieenilisus, kulumiskindlus ja elastsus. 

50% toodangust uuendatakse kaks korda aastas kevad-suviseks ja sügis-talviseks hooajaks. 95% toodangust eksporditakse põhiliselt Skandinaaviasse.

Allikas: ettevõte

Nansoga, kellele toodeti erinevaid soki- ja sukabrände, jäi kokkulepe, et endiselt jätkatakse Boxaco brändi nime all sokkide tootmist ja tarnimist. Teistele toodetele, mille tootmisõigus uuel firmal alles jäi, otsitakse praegu uusi nimesid. Soome turg avaneb neile täielikult alates 2017. aastast. Seniks peab Reval Sock Company otsima endale teisi väljundeid. Neil on olemas õigused ja klient Peterburis. Müük on toimunud ka Saksamaale ja Rootsi. 

Kui Eesti firma oli esimene, kellele Nanso kontsern teatas vabriku sulgemise otsusest, siis täna kirjutas Yle Uutiset, et suletakse ka Soome tehas Nokias. Teises Soome linnas, Tornios paikneva tehase sulgemise teemal käivad veel läbirääkimised. Mõlemas tehases on kokku 200 inimest. Etttevõte soovib Soomes tootmise sulgeda, kuna firma on kahjumis, mille põhjus on nõudluse vähenemine, Soome majanduskasvu aeglustumine ja teravnev hinnakonkurents. 

Andres Ergma rääkis, et otsus Eestis tootmist jätkata tulenes ennekõike vestlusest omanikfirma nõukogu esimehega, kes soovis tootmistegevuse jätkumist Eestis, kuigi Soome emafirma ei pidanud ise seda võimalikuks. Soomlased otsisid ka teistest Balti riikidest võimalust sokke sisse osta, aga ei leitud niivõrd moodsa sisseseadega ettevõtet, mis oleks võimaldanud tehnoloogiliselt neid mudeleid valmistada, mis Nanso Eesti tehas oli välja töötanud.

Konkurents on heaViktor Saarestik, Suva Sukavabriku juht ja omanik 

Ei ole kuulda olnud, et endise nimega Nanso Eesti meile konkurentsi oleks pakkunud, kuna nad tootsid varem puhtalt emaettevõttele Soomes ja siin turul peaaegu ei müünudki midagi. Soomes müüme küll samadesse jaekaubanduskettidesse, nii SOKi (Eestis Prisma) kui ka Tokmanni. Kui nad pakuvad konkurentsi, siis see on ainult hea. Ega see midagi halba tee.

"Lõpuks leppisimegi kokku, et võtmeisikud siirduvad edasi uude loodavasse ettevõttesse ja osa inimesi koondatakse. Tootmine ei jäänud seisma ja jätkus Reval Sock Companys," selgitas Ergma.

Tallinnna vabriku võimsus on 3 miljonit soki-sukapaari aastas. „Praegu oleksime võimelised tegema kuskil 1,2 miljonit paari aastas,“ märkis Ergma. Praegu toimub suures osas müük endisele emaettevõttele. „Loomulikult astume samme, et hakata ise rohkem müüma,“ lausus Ergma. Omal ajal, kui nad olid veel Nanso tütarettevõte, siis 500 000 paari müüdi ka Baltikumis, nüüd on ambitsioonid suuremad.

Ergma uskus, et praegune koostöö Nansoga aitab raskest algusperioodist üle saada. Ta nentis, et konkurents sokiturul on tihe, kuna paljud kauplusteketid ostavad oma kaubamärgiga (private label) sokke sisse. „Hinnasurve on tugev,“ ütles ta. 

Hetkel kuum