Kadi Neemre • 12 jaanuar 2016

Gartman: naftapaanika võib hinna kukutada 15 dollarile

Foto: EPA

Värsked mured Hiina aeglustuva majanduse üle panid nafta hinnad nädala alguses taas langema.

Esmaspäeval tegi nafta hind kauplemissessiooni jooksul 6% languse ning 2016. aastal on barreli hind kukkunud juba 14%, vahendab CNBC. 

Tooraine analüütik Dennis Gartman märkis, et nafta hinna langus võib olla uue normaalsuse algus.

“Ärgem unustagem, et poolteist aastat tagasi, kui nafta barrel maksis 125 dollarit, hoiatasin ma, et tõenäoliselt kukub nafta hind 30 dollari piirile,” sõnas ta.

“Täna maksab nafta barrel 32 dollarit ja hind on jätkuva surve all.”

Selle asemel aga, et süüdistada nafta hinna languses Hiinat, vaatab Gartman hoopis Kanada poole, mille tõttu naftavarud suurenevad jätkuvalt.

“Tegelik probleem seisneb selles, et Kanada toornafta barreli hind oli täna pärastlõunal 14 dollarit; see on poole vähem kui WTI hind,” sõnas ta.

Hindade langus tuletab meile järjepidevalt meelde, et turul valitseb üleküllus. Morgan Stanley kordas oma hiljutises avalduses muresid ja prognoose, et nafta hind võib kukkuda ka 20 dollarile aktsia eest, kui USA dollar jätkab tugevnemist maailma peamiste valuutade suhtes.

Gartman nõustub prognoosiga, kuid näeb, et see võiks nii madalale jääda vaid väga lühikeseks ajaks.

“Dollar on siin peamine faktor ning nii kaua, kuni dollar jätkab tugevnemist, mida see ka teeb, jääb toornafta turg surve alla.

Ma tõesti uskusin, et me jääme 32 dollari piirile, kuid praegu on paanika olukord ning see võib hinnad veelgi madalamale viia,” hoiatas ta.

“Ma kardan, et nafta hind võib lühikeseks perioodiks kukkuda lausa 15 dollarile barreli eest.”

 

 

Hetkel kuum