Sirje Rank • 28. jaanuar 2016 kell 9:07

Google järgmisena ELi maksuluubi all

Google'i kodulehekülg  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager ütles täna BBC-le antud intervjuus, et on valmis luubi alla võtma Google'i maksukokkuleppe.

Jutt on kokkuleppest Google'i emafirma Alphabet Inc ja Suurbritannia ametivõimude vahel tagantjärele riigile makstavate maksude asjus.

Luubi alla võtmiseks oli vaja vaid seda, et keegi kokkuleppe üle kaebaks. Kokkuleppe järgi nõustus Google riigile tagantjärele tasuma täiendavalt 130 miljonit naela maksu. Seda vastuseks kriitikale, et suured rahvusvahelised firmad maksavad liiga vähe makse.

„Kui keegi kirjutab meile ja ütleb, et asjad pole võib-olla nii, nagu nad peaksid olema, siis uurime asja lähemalt,“ ütles Vestager.

Agentuur Bloomberg vahendab, et kaebust ei tulnud kaua oodata. Loetud tunnid pärast Vestageri intervjuud teatas Šoti rahvuspartei asejuht Stewart Hosie, et on kaebuse Brüsselisse teele saatnud.

„Tööl käivatel inimestel ning väikestel ja keskmise suurusega ettevõtetel ei ole luksust oma maksukohustusi väiksemaks kaubelda – ja meil on nüüd vaja sõltumatut kinnitust, et Google pole samuti omale sellist luksust saanud,“ ütles Hosie.

Hosie taotleb selgust, millise metoodika alusel on Suurbitannia valitsus välja arvutanud Google’i maksukohutuse suuruse.

Vestageri öeldu põhjal võib eeldada, et uurimise alla läheb ka Google lisaks Apple’i, Amazoni, Starbucksi ja rea teiste suurkorporatsioonide maksulepingutele, mis on juba komisjoni luubi all ning millest mõni on juba hinnangu saanud.

Komisjon vaeb, kas tegemist pole illegaalse riigiabiga, mis loob osale ettevõtteist teistega võrreldes soodsama maksukeskkonna.

Eraldi on Euroopa Komisjon algatanud uurimise Google'i domineerimise üle otsingumootorite turul.

Hetkel kuum