Harro Puusild • 2. märts 2016 kell 8:15

Sõnajalg: puulusikate eksport meid Põhjamaadele järele ei aita

Sõnajalgadele kuuluv tuulikutootja AS Eleon ja AS E-Profiil sõlmisid mullu juunis lepingu tuulikute generaatorite komponentide tootmiseks E-Profiili tehases. Vasakul E-Profiili juht Toomas Jõgi ja paremal Eleoni juhatuse liige Oleg Sõnajalg.  Foto: Eiko Kink

Tuulikutootja ASi Eleon juhatuse liikme Oleg Sõnajala sõnul võib tuulikutest saada Eesti üks kallemaid eksporttooteid. Ta lisab, et ainult puulusikate eksport meid Põhjamaadele järele ei aita.

Kui Eesti tuulikutootja Eleon AS tuli üheksa aastat tagasi välja multi-megavatt-tuulikute seeriatootmise mõttega, siis paljud sellesse ei uskunud. Oleg Sõnajala sõnul on nüüdseks kogunenud piisavalt toetajaid, kes näevad Eestisse uue tööstuse rajamise väärtust.

Plaanite luua Ida-Virumaale tuulikute tööstuse ja 2020. aastaks ka 1400 töökohta. Paljud ettevõtted kurdavad kvalifitseeritud tööjõu puuduse üle. Kas olete kindlad, et leiate 1400 inimest tööle?

Ida-Virumaal on häid inimesi palju ja olen kindel, et saame sobivad inimesed õigetele kohtadele. Kurb tõde on see, et Ida-Virumaal on ametliku statistika järgi töötuid kaks korda rohkem kui Eestis keskmiselt. Pigem näeme, kui oluline on luua sinna maakonda uusi töökohti.

Kui palju plaanite tulevikus aastaga toota?

Näeme, et 2020. aastal on meie aastane tootmisvõimsus 60 tuulikut. Tõenäoliselt oleks tegu ühe kõige kallima tootega, mida Eestist eksporditakse. Aga näeme, et see ongi ainuõige. Puulusikaid eksportides ei jõua Eesti iial elatustasemelt Põhjamaadele järele.

Millises staadiumis teie plaanid praegu on?

Juba on alanud ehitustööd Aidu endise karjääri aladele rajatavas referentspargis. Enne aasta lõppu on esimesed tuulikud püsti. Koos Aidu referentspargi püstitamisega saame tuua samm-sammult üha enam tootmist üle Eestisse. Aastaks 2020 on planeeritud tootmisvõimsus 60 multi-megavatt-tuulikut, mille jalamil uhkelt kirjas: “Made in Estonia”.

Pikemat intervjuud saab lugeda Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.ee.

Hetkel kuum