Äripäev • 24. aprill 2016 kell 7:00

Millega läks ajalukku lõppev nädal?

Estonia kammersaali lava enne Siim Kallase esinemist.  Foto: Andres Haabu

Äripäev valis nädala tegija ning võttis kokku nädala rõõmustavad ja kurvastavad uudised.

Nädala tegija: Siim Kallas äratas presidendiralli

Siim Kallase soov kandideerida Eesti presidendiks oli aimatav juba ammu enne ametlikku kinnitust eelmisel laupäeval. Euroopa Komisjoni endine asepresident ja Eesti kunagine peaminister a­lgatas arutelu presidendivalimiste üle varem, kui seda tavaliselt on tehtud. Veel reedel nentisime, et ükski teine poliitik ei ole oma presidendiks pretendeerimist üles tunnistanud, kuid diskussioon presidendivalimiste üle oli meedias kindlalt alanud. Nüüdseks on tagatubadest rahva ette astunud ja oma valmisolekust teada andnud ka Marina Kaljurand ja Jaak Jõerüüt.Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi analüüsis, miks Kallase võimalused presidendiks saada on siiski õhkõrnad. 

 

Rõõmustavad uudised

Võimsus maksu alla. Rahandusminister Sven Sester plaanib muuta tööautode maksustamist nii, et keskmisest võimsamate ja luksuslikumate autode omanikud peavad maksma suuremat erisoodustusmaksu. Äripäeva meelest andis selline vigade parandus mitu olulist õppetundi.

Eesti ehitajad paistavad Euroopas silma. Paarkümmend Eesti ehitusettevõtet on ära märgitud Euroopa gasellide TOP 5000 tabelis. Edu võtmeks nimetavad nad kriisi aja investeeringuid, oma töö tundmist ja paindlikkust.

EfTENi emissioon märgiti üle. EfTEN Real Estate Fund III ASi emissioonis märgiti aktsiaid kokku 14,6 miljoni euro ulatuses ehk emissioon märgiti 1,32kordselt üle (planeeritud maksimaalne maht on 11 miljonit eurot). Aktsiaid märkis üle 200 investori.

Kurvastavad uudised

Hangete hämarad varjundid. Uus riigihangete seadus loob piltlikult olukorra, kus turul on avalikkuse eest varjatud nii kauba hind kui ka müüja. Ettevõtjatele ei meeldi, et neid jäetakse vähemalt kuuks ajaks infosulgu ja tegevuse planeerimimine muudetakse raskemaks, sest nad ei saa teada, mis võib olla hanke tulemus. Rahandusministeeriumi halduspoliitika asekantsler Agris Peedu ei ole kriitikaga nõus.

Eesti kütuseärimees ähmaste tehingute jadas. Ülemaailmse kuulsuse saavutanud Panama advokaadibüroo Mossack Fonseca klientide hulgas oli ka üks Eesti kütuseärimees, kellele kuulunud ettevõtetest maha jäänud maksuvõlad küündivad kokku 4,3 miljoni euroni. Maksuvõlgade pealt on intressina lisaks juurde tiksunud kokku 2,9 miljonit eurot.

Popp peidupaik. Eestis tegutseb sadakond firmat, mille omanikud peidavad end Panamal. Maksuparadiisi varjutakse nii omal käel kui ka proffidelt riiulifirmat ostes. Profid ütlevad, et müüvad usaldusteenust. 

Hetkel kuum